Беше публикуван сборникът „Измерения на грижата: между личното преживяване, социалните регулации и здравния активизъм“ със съставители доц. дфн Стоян Ставру и гл. ас. д-р Теодора Карамелска. В него са включени 17 текста, които оглеждат грижата от различни перспективи и търсят измеренията на нейната еволюция в съвременното българско общество.
Разделени в пет раздела, те предлагат трансдисциплинарен подход към проблемите, свързани с увреждането и старостта.
Темата коментира в “Нашият ден“ социологът Теодора Карамелска.
“Работата, поместена в сборника, ни показва, българското общество продължава да се намира в едно състояние, което ние, социолозите, наричаме “аномия“.
Социален ред, устойчивост и стабилност на ценностния хоризонт продължава да липсва. В биографичните разкази, които ние изслушахме, записахме и след това анализирахме, се сблъскахме, на първо място, с липсата на чуваемост. Както от страна на институциите, така и от страна на широкото обкръжение.
Хората, които полагат грижа за дементно болните си близки, често пъти не признават заболяването, тъй като се притесняват от социалната стигма. От непредвидимостта на реакциите на околните спрямо хората с Алцхаймер. Липсата на информация, липсата на подкрепа, както един от моите респонденти казва – “самата аз се превърнах в линейка“.
В липсата на дори елементарна битова помощ. Продължаваме да сме свидетели на една разкъсана социална тъкан, в която всеки, който в един момент е принуден да се грижи за дементно болния си баща или майка, се оказва често пъти съвсем сам.
Социалната тъкан в България продължава да бъде силно разкъсана.
Нашата задача не беше просто да картографираме тази разкъсаност, но беше и да видим дали все пак сред по-младите поколения, особено при родителите, които полагат грижа за деца с увреждане, не се появява и една нова форма на обнадеждаващ активизъм. На стремеж да излязат от задкулисието на социалното и да представят проблемите си, да потърсят помощ, да се обединят.
Мисля, че това може да се наблюдава сред по-младите поколения съвсем категорично.
Младите поколения са готови да се борят със стигмите, с етикирането. Не се страхуват да излязат в медиите, да разговарят със специалисти, да търсят широк спектър специалисти, да търсят информация.
Особено родителите, които са с деца със синдром на Даун. Те са особено активни."
Чуйте Теодора Карамелска в звуковия файл.
"Грийнпийс" – България представя идеята за морски резерват "Маслен нос" в Приморско. Природозащитната организацията проведе среща с рибарски дружества, представители на Община Приморско и туристическия бизнес от Созопол, Приморско, Китен и Царево. Във връзка с дейностите, подпомагащи опазването на морето, от природозащитната организация..
Асоциацията на българската авиационна индустрия (АБАИ) връчи своите традиционни годишни награди. Отличена от АБАИ в категория "Медии" е водещата на "Нашият ден" Нина Цанева, която заслужено получи грамота "Гласът, който вдъхновява". С представянето на теми, свързани с авиационното дело в България, Цанева се превърна в истински глас на..
Отвеждаме слушателите на "Нашият ден" в Париж, където Българското неделно училище "Иван Вазов" създаде коледен подарък за българските семейства от цял свят. Янета Димитрова , заместник-директор на училището и преподавател по БЕЛ разказва какво можем да открием на страниците на международния коледен брой на вестник "Вазовчета", създаден от..
В "Нашият ден" представяме две коледни инициативи на студентите от Софийския университет "Св. Климент Охридски" , които за поредна година ще стоплят сърцата на куп непознати възрастни хора и деца. За десети път Студентски съвет при СУ организира най-топлото си събитие, като приканва студенти, преподаватели и приятели на Алма Матер да се..
"Какво отлагате на ежедневна база?", пита психотерапевтът Алис Русева и съветва това да бъде първият въпрос към себе си при симптоми на тревожност, които..
На 14 декември "Колегиум музикум Берлин" под диригентството на дългогодишния си ръководител Донка Митева ще се представи за първи път в почти пълен състав..
Гергина Иванова Дворецка e журналистка и поетеса, родена в София. Завършва Софийската гимназия с преподаване на френски език и българска филология в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg