“Организираната престъпност е основна пречка пред развитието на Западните Балкани“ – това показва Докладът за сътрудничество в борбата с организираната престъпност в Западните Балкани, в който евродепутатите призовават правителствата в региона да увеличат значително усилията си за продължаване на реформите в областта на върховенството на закона и борбата с корупцията.
Темата коментира в “Нашият ден“ Николай Коев, дългогодишен кореспондент на БТА в Москва, Белград и Скопие.
“Много са препоръките в доклада. Това не са първите препоръки в този план. Във всяка една от държавите случаите имат своята специфика. Но не е равна готовността в отделните държави да се излезе лице в лице със съществуващите проблеми. Има и корупция и в самите органи за сигурност понякога, има взаимно преплитане на интереси, има взаимна зависимост, което също ерозира държавността и борбата срещу тези противообществени прояви, които се отразяват и директно на европейския климат в областта на сигурността.
В някои от държавите проблемите са по-силно изразени, другаде по-слабо. Това зависи от по-неотдавнашната история на тези държави. Една част от тях е част от бивша Югославия, съвсем правилно в доклада се отбеляза, че и преди това е съществувало всичко това. Но след разпада на Югославия, поелите по свой самостоятелен път републики, някак дадоха воля на едно донякъде дилетантско отношение към придобиването на печалби. Докато федерална Югославия така или иначе контролираше тези процеси.
Попадайки този вирус на престъпността в плодородната почва примерно на една Босна и Херцеговина или дори Албания и Македония, намира своята почва за развитие."
Пътят на страните от Западните Балкани към ЕС
"Хубаво е да има такива доклади, важното е докъде ще стигне ЕС със своите практически действия. Проблемът е много сериозен, но, може и да се изправи в цялата си сложност и като основен критерий за започването на предприсъединителната процедура за някои от държавите или за напредъка в предприсъединителния процес.
Ако има двустранни отношения трябва да се изчистят. Както е нашият случай с Република Северна Македония, в Босна и Херцеговина проблемът също е специфичен.
Проблемите за сигурността и организираната престъпност трябва да съпътстват решаването на проблемите и да съществуват като критерий за приемането в ЕС. Но трябва да се прояви един по-балансиран подход."
Северна Македония и България
"Не може България да бъде притискана отвън, за да вдигне своето вето за започването на предприсъединителния процес. България и РСМ трябва на двустранна основа да решат своя проблем. И не ние трябва да правим радикални отстъпки пред нашите кръвни братя и приятели от РСМ, а те трябва с много по-реалистичен поглед към проблема да заявят своята готовност и практически да реализират нашите искания – да се елиминира езикът на омразата, образователният процес трябва да претърпи коренна промяна, за да не се възпроизвеждат антибългаристи чрез образователната система."
Чуйте Николай Коев в звуковия файл.
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава Величков от Инициатива "Правосъдие за всеки". Оставането на Борислав Сарафов на поста му "Висшият съдебен съвет (ВСС) реши да направи едно обсъждане и да стигнат до едно становище, не решение, а..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите атаки и далеч не само. Как и защо в близко бъдеще само AI модели ще могат да се изправят срещу Deep Fakes. Коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Борис Грозданов , ръководител на..
Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..
Споделеното родителство – защитен ли е най-добрият интерес на детето? Защо е важно за детето да има съвместно упражняване на родителските права, равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота му? Народното събрание прие на първо четене 3 законопроекта за промени в Семейния кодекс, свързани със споделеното родителство, внесени от ИТН,..
На 10 юли десетокласникът Кристиян Вълев – момче с детска церебрална парализа, изкачи връх Мусала с помощта на специализирана количка. Тази негова мечта сбъднаха доброволците от фондация "Ела и ти". Събитието с наслов "С Криско на Мусала" е част от тяхната кауза за по-достъпни природни гледки и кътчета, с което за пореден път напомнят, че планината е..
25-ото издание на летния фестивал на H.M.S.U. е на 19 и 20 юли 2025 г. в център VIDAS Art Arena в колодрума на Борисовата градина, София. Това е..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg