Десет от 11-те членове на Конституционния съд отговориха положително на питането на бившия служебен правосъден министър Янаки Стоилов – има ли право да иска предсрочното прекратяване на мандата на един от тримата големи в съдебната система. Липсващият глас беше на самия Стоилов, който междувременно стана конституционен съдия.
Темата коментира в “Нашият ден“ политологът Георги Киряков:
“Конституционният съд изпълни задължението си и де факто в политически план прехвърли топката към изпълнителната власт. Свърши си собствената работа и сега вече някак измива ръцете си и лицето си, като дава възможност тази битка между настоящата изпълнителна власт и прокуратурата да продължи. Това разчитам като политически последствия от решението на Конституционния съд. Това е редовна практика в България формално да свършваме някаква работа, за да може някой друг да поеме отговорност след това.
Това е много сложна задача, която не зависи само от едно решение на Конституционния съд, от желанието на един министър или от желанието на едно управляващо мнозинство. Зависи от много други фактори, свързани с институционалната архитектура на държавата и с нейната конституционна уредба. И там ще бъде разковничето и препъникамъка пред всички желания на настоящото управляващо мнозинство и по-специално от “Продължаваме промяната“ да реши казуса или собствения си проблем с главния прокурор.
Тук става дума за сериозни дебати в рамките на парламента, за гласувания и за мнозинства, които много трудно могат да бъдат постигнати. Става дума и за намеса в други власти. В случая – в съдебната власт, където има някакви ограничения за предприемане на каквито и да било действия. И там има независим орган като ВСС, който много трудно може да бъде преодолян в момента като фактор за решаване на този казус.
Единият казус вече е решен – правосъдният министър може да иска оставката на главния прокурор, но другият, свързан с мнозинството във ВСС, не е решен и скоро няма да бъде. Това ще бъде проблемът пред изпълнителната власт да реализира тази си задача, защото тя има и много други задачи.
Представете си, че това мнозинство успява по някакъв начин да бутне Гешев и избира друг главен прокурор и друг ВСС. Идва следващо мнозинство, в което преобладават хората от бившата власт, които решават, че този главен прокурор не е по техния вкус и започват атаки срещу него. Това решение на КС всъщност ще развърже ръцете на всяко следващо правителство да се бори за неудобен за което и да е правителство главен прокурор. Това е резултатът от това решение и то не може да бъде приветствано с лека ръка.
Президентът свиква заседание на Консултативния съвет за национална сигурност
“Малко следваме посоките, които се задават от Европа и от НАТО. Разбира се, че има някаква форма на заплаха от гледна точка на това, че сме членове на НАТО и на ЕС, и предвид факта, че все пак конфликтът е между НАТО и Русия и между страни членки на ЕС и Русия.
Нормално е да се иска редовен КСНС във връзка с това, че е възможно да се стигне до въоръжен конфликт между Русия и Украйна, в който НАТО трябва да вземе някаква страна, макари и половинчата.
Между президентството и изпълнителната власт има успокояване на напрежението, няма нови престрелки. Очевидно разбират, че това е контрапродуктивно за продължаване на процесите на искане на промяна на политическата обстановка в страната“Забавянето на Ф-16
“Това отново е битката между бившите управляващи и президентството и новия МС, която няма да приключи с тази тема, а ще има постоянно поводи да се сблъскват на политически терен.
Инфлацията продължава да тегне върху бюджетите на по-бедните хора, сметките се увеличават и хората не се подпомагат от правителството, въпреки че казват, че това ще се реши с бюджета. Влизаме в поредна фаза на непродуктивни битки на политическия елит в страната.“
ГЕРБ събира политическия си актив
“Очаквам ръкопляскания и усмивки и радост от факта, че Бойко Борисов е председател, нямам други очаквания.“
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава Величков от Инициатива "Правосъдие за всеки". Оставането на Борислав Сарафов на поста му "Висшият съдебен съвет (ВСС) реши да направи едно обсъждане и да стигнат до едно становище, не решение, а..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите атаки и далеч не само. Как и защо в близко бъдеще само AI модели ще могат да се изправят срещу Deep Fakes. Коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Борис Грозданов , ръководител на..
Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..
Споделеното родителство – защитен ли е най-добрият интерес на детето? Защо е важно за детето да има съвместно упражняване на родителските права, равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота му? Народното събрание прие на първо четене 3 законопроекта за промени в Семейния кодекс, свързани със споделеното родителство, внесени от ИТН,..
На 10 юли десетокласникът Кристиян Вълев – момче с детска церебрална парализа, изкачи връх Мусала с помощта на специализирана количка. Тази негова мечта сбъднаха доброволците от фондация "Ела и ти". Събитието с наслов "С Криско на Мусала" е част от тяхната кауза за по-достъпни природни гледки и кътчета, с което за пореден път напомнят, че планината е..
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg