“Случаите на Covid намаляват, хубавото е, че вариантът “Омикрон“, който премина почти през цялото население на България, се прекарва много по-лесно като заболяване“ – каза в предаването “Нашият ден“ на БНР проф. Тодор Кантарджиев:
“Престава дифузното разпространение на Covid, което трудно се поддава на противоепидемични мерки и започваме едно предаване на клъстери – отделни групи и колективи. Така много по-лесно могат да се проследяват епидемичните връзки.
Новият вариант на вируса е подвариант на “Омикрон“, който се казва БА.2. Той по-лесно се разпространява, което е нормално, но много по-лесно минава като заболяване.
Специално с варианта “Омикрон“, който започна преди няколко месеца, се разбра, че хора, прекарали коронавирус в другите варианти преди месец и година, е възможно да се разболеят, но ще го прекарат за няколко дена, без нужда от хоспитализация. Най-важното е да са си вкъщи, за да не заразят хората, с които контактуват.
Те са реинфектирани, прекарали са единия вариант, при втория може да се заразиш, но ще го прекараш много по-леко.“
Ваксинационната кампания
“Кампанията отслабна по няколко причини. Първата е, че намалява броят на случаите. Втората е, че се натрупа една умора в обществото. Сега в момента хората, желаещи да си поставят първа доза, са много малко.
Но трябва да направим нещо много важно, в края на лятото и в началото на есента всички възрастни хора и хора с хронични заболявания, трябва да се ваксинират, за да са спокойни за есента и зимата.
Ще видим дали ще има производство на лекарствено средство с четиривалентна ваксина за грип и за Covid петвалентна. Много е вероятно да се появи такава, но в момента още няма такава.
В края на този месец ще се събират представители на всички европейски държави членове на ЕС, за да се види за една обща стратегия, тъй като поръчките и разпределенията на ваксини са общи действия на членовете на ЕС. Тогава ще видим какво ще се реши.
Нашите сертификати, които бяха въведени есента на 2021 г. – нито бяха въведени навреме, нито с необходимата подготовка на обществото. Лятото трябваше да се каже на хората да се ваксинират."
Извънредната епидемиологична обстановка
“Това са важни политически решения, които нямам смелостта да коментирам. Искам само да напомня на българския народ, че пролетта на 2020 г., когато всички бяха уплашени, тогава ние тръгнахме със създадения щаб със стратегията – “никаква толерантност към коронавируса“.
Бяхме и държавата в ЕС с най-малко случаи, защото бяхме обединени като нация. След това, когато падна извънредното положение, се появиха много “специалисти“. Те сега същите “специалисти“ са по водене на военни действия. Те объркаха народа по отношение на вируса и по отношение на мерките.
Постепенно трябва да се подготвим за неносене на маски, защото това е нормалното развитие на една пандемия.“
Бежанците от Украйна и имунизационният календар на България
“Никой не мисли, че има някакъв риск, но трябва да сме наясно с няколко неща: в последните 10 години има доста пропуски в нормалните имунизации, които децата трябва да имат.
Затова трябва да се проверява дали децата са ваксинирани за морбили, и другата много важна ваксина – това е 4,5 или 6-валентната, която е и за детски паралич, и за дифтерия.
В последните години в Украйна е нямало дифтерия, но по-възрастните хора, които не сме отскоро в борбата с инфекциите, си спомняме 1993 г., когато имаше 40 000 случая на дифтерия заради занемарена имунизация.“
Грипна вълна
“Парагрипните вируси са нещо интересно, те се появяват обикновено в края на грипните епидемии. В момента повишеният брой на случаи на сезонен грип се дължат на варианта А (H3N2), за което казах, че ще стане преди три месеца.
Късно е за грипа, за да ни плаши. Обикновено април месец случаите рязко намаляват. “
Чуйте разговора в звуковия файл.
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава Величков от Инициатива "Правосъдие за всеки". Оставането на Борислав Сарафов на поста му "Висшият съдебен съвет (ВСС) реши да направи едно обсъждане и да стигнат до едно становище, не решение, а..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите атаки и далеч не само. Как и защо в близко бъдеще само AI модели ще могат да се изправят срещу Deep Fakes. Коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Борис Грозданов , ръководител на..
Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..
Споделеното родителство – защитен ли е най-добрият интерес на детето? Защо е важно за детето да има съвместно упражняване на родителските права, равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота му? Народното събрание прие на първо четене 3 законопроекта за промени в Семейния кодекс, свързани със споделеното родителство, внесени от ИТН,..
На 10 юли десетокласникът Кристиян Вълев – момче с детска церебрална парализа, изкачи връх Мусала с помощта на специализирана количка. Тази негова мечта сбъднаха доброволците от фондация "Ела и ти". Събитието с наслов "С Криско на Мусала" е част от тяхната кауза за по-достъпни природни гледки и кътчета, с което за пореден път напомнят, че планината е..
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg