В последния ден от срещата на върха на НАТО в Мадрид лидерите на държави членки участваха в церемония по подписването на писмо за ангажимент за Фонд на НАТО за иновации. България е сред 22-те държави, които се включиха във Фонда.
Във фокуса на дискусиите беше и планът за 360-градусова отбрана, а лидерите от НАТО обсъдиха още заплахите в киберпространството, в Космоса и тероризма.
“Важното от тази среща е паралелният публичен форум, който даде възможност на много експерти и на обществото като цяло да чуят в първо лице позиции по всички тези въпроси, и най-вече по основната тема – войната в Украйна“, казва в “Нашият ден“ Велизар Шаламанов, бивш военен министър и член на Атлантическия клуб и допълни:
“От 14 параграфа, 4 са посветени на агресията на Руската федерация в Украйна и заплахата, която произтича от това. От решенията в тази посока зависи бъдещето на всички други инициативи, включително ангажиментите по промените в климата, технологиите, киберпространството, както и намиране на най-добрия начин на взаимодействие с Китай, като една изгряваща сила, от която зависи бъдещето на света.
Стратегическите концепции са вторият по важност документ във Вашингтонския договор. Тази стратегическа концепция се фокусира върху една трезва оценка и анализ на средата за сигурност.“
“Важни теми бяха непосредствената заплаха за сигурността и мира от Русия, тероризмът, изгряващата мощ на Китай, рисковете за международния ред и сигурност от авторитарния стил на управление на Китай, както и въпроси, свързани със слабите държави в Северна Африка, Близкия изток и навсякъде по света.
Много важно е, че за първи път технологиите, киберпространството и Космосът се разглеждат като основни фактори за сигурността, заедно с това и отслабването на режимите по контрола на въоръженията и промените в климата, като фактор за сигурността.
Беше обявено и създаване на Център по компетентност за проблемите с климата и сигурността в Канада. Всичко това са фактори, които се отчитат при развитие на НАТО, така че успешно да изпълни трите си задачи – колективна отбрана, предотвратяване и управление на кризи и съвместна кооперативна сигурност“, посочи още Шаламанов.
Планът за 360-градусова отбрана
“Това е изключително важна концепция, която от доста време се развива в НАТО. Тя е и географска и означава – Север, Изток и Юг.“
Според него присъединяването на Швеция и Финландия е голям успех:
“След 200 години неутралитет Швеция със своето решение признава, че НАТО е единственият инструмент за гарантиране на стабилността, на мира и на сигурността.“
“Разширението на НАТО не бива да притеснява Русия, тъй като това е и разширение на зоната на сигурност, стабилност и добро управления“, подчертава експертът и добавя, че според него дипломатическите отношения между България и Русия са свързани с общото напрежение, което съществува:
“Очаквам правителството да устои позицията, която има по отношение на експулсиране на руските дипломати, както и другото решение за балансиране на броя на представителството на Русия в България и на България в Русия“, посочва още той.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
На всички ни е известно, че раждането на Спасителя разделя историята на човечеството на два етапа – преди и след Христа. По какви причини става това деление, защо в Стария Завет Бог дава Своето откровение на избрания израелски народ и защо в Новия Завет този народ е отхвърлен и Бог сключва нов завет, с всички повярвали в Неговия Син? Отговор на..
Дамяна Велева от "Свободна Европа" е наградена от Антикорупционния фонд в категорията "Млад журналист" за текста ѝ: "Частен град Доспат". Как протести в малка родопска община стигнаха до София", коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" корупционните модели и зависимостите на гражданите от властимащити кметове в малките населени места...
Защо в света на социалните мрежи "автентичните човешки гласове са все по-важни", коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Мими Шишкова , носителка на наградата на БХК "Човек на годината" в новата им за 2024 категория "Дигитален будител". На 24 септември 2024 г-н Бойко Борисов казва: "Промяната" ни отдалечи с хиляди километри от Шенген и от..
Преход между различни форми на управление, икономически системи, концепции за света, източници на енергия. Какво губим и какво печелим в процеса на преминаването? Всеки преход ли е труден и може ли да бъде справедлив? Разговор в "Гласът на времето" с Венцеслава Кожухарова от екип "Климат и енергия" към Екологично сдружение "За Земята",..
В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска, председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, отговаря в ефир на слушателски въпроси. Георги Станоев, Горна Оряховица: Може ли обещание за дарение или прехвърляне на имот, направено пред близки, да има сила след смъртта на родителя..
Дамяна Велева от "Свободна Европа" е наградена от Антикорупционния фонд в категорията "Млад журналист" за текста ѝ: "Частен град Доспат". Как протести..
Всяка година Коледният музикален ден на Еврорадио се очаква с нетърпение от слушателите в цяла Европа и извън нея. В неделя преди Коледа радиоорганизациите..
Авторът на романа "Теодорос" , румънският писател Мирча Картареску , даде специално интервю за "Артефир" в рамките на своето гостуване по повод..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg