Тя ПР експерт и фрилансър. До преди две години живее в Щатите. Прекарва там 23 години – почти целия ѝ съзнателен живот. Отива да учи, след което остава да живее и да работи там. Завършила е в два университета. Има магистърка степен по международни отношения в Американския университета във Вашингтон. Работила е много в така наречения "неправителствен сектор". Последните няколко години е редактор на списание. Споделя, че се развива в творческото писане, редакторството, маркетинга и комуникациите. Дори по време на майчинството си работи за различни организации на свободна практика. Завръща се по време на пандемията от Covid-19 през 2020 г. в родината и тръгва на път – по красивите места в България, оброчните кръстове и миналото.
За разстоянията между държавите, решенията, духовните потребности и корените разказва в "Нашият ден" Анна Кърковска:
"Обичам да пиша. Обичам този тип работа, в който има някаква рамка, но в същото в тази рамка има свобода за някакво действие, за креативност“, споделя тя.
Решението да се върне в България назрява с времето и през 2020 г. Заедно с бащата на децата ѝ и децата си прави голямата крачка назад. "Имах философски противоречия с живота там, културата. Започнах да мисля активно за връщане в България“, твърди Анна.
Пътят към новото
Пандемията дава тласък на идеята за връщане в родината. "Успяхме да дойдем през лятото на 2020 г. година в България. Децата ми бяха на възраст за започване на детска градина, да се социализират, но не исках да са в среда, където говорят чужд език и в същото време да носят маска в детската градина. Реших, че трябва да останем тук“, споделя Анна.
И допълва: "Трябваше половин живот да пообиколя света, за да мога да върна вкъщи – и буквално и преносно. Човек осъзнава, че времето си лети. За мен е по-важно да бъда до майка ми и баща ми, защото всеки ден е подарък“.
За Анна е важно да може да комуникира с децата си на български и те да пораснат в България. Те са отгледани на български и английският не е бил част от тяхно ежедневие. Тя обича да се докосва до места, които не са често посещавани от туристи. "Имам порив да ги запечатвам, да ги покажа през моята естетика“, казва Анна.
Липсата на достатъчно връзка с България и носталгията карат Анна да започне да се занимава с народни танци отвъд Океана. "Бях потопена в американската и много интернационална среда във Вашингтон. Беше вътрешно искане да се върна към нашата култура и намерих курс по народни танци във Вашингтон“, спомня си тя.
Американската мечта
Митът за американската мечта не е толкова верен. Има официални проучвания, ако в Америка някой трябва да извади 350-400 долара за извънреден разход, този човек ще бъде фалирал на края на месеца, той няма да може да си плати вноската по студентския заем или вноската за ипотеката.
Да стопиш разстоянието и различията между България и Америка не е лесно. "Намирам, че този по-индивидуалистичен начин на мислене е стъпил здраво тук. И в Щатите е така, но има много неща за преосмисляне – на тяхната история, на това, което ги сплотява. Големият порив хората да бъдат свободни от държавата, това е Америка", твърди Анна.
Обича да открива безкрайно красиви и тъжни места в България и се стреми да ги запечата такива, каквито са.
Историята на Анна Кърковска можете да чуете в звуковия файл.
Снимки: личен архив на Анна Кърковска
Данила Бабенко е руски гражданин, избягал от страната си, когато Русия нахлу в Украйна през февруари 2022 година. Вече три години Данила не може да придобие статут на бежанец в България. Какви са аргументите на Данила да избяга в България и с какви проблеми се сблъска на институционално ниво у нас, разказва в "Мрежата“ по програма "Христо Ботев“...
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава Величков от Инициатива "Правосъдие за всеки". Оставането на Борислав Сарафов на поста му "Висшият съдебен съвет (ВСС) реши да направи едно обсъждане и да стигнат до едно становище, не решение, а..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите атаки и далеч не само. Как и защо в близко бъдеще само AI модели ще могат да се изправят срещу Deep Fakes. Коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Борис Грозданов , ръководител на..
Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..
Споделеното родителство – защитен ли е най-добрият интерес на детето? Защо е важно за детето да има съвместно упражняване на родителските права, равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота му? Народното събрание прие на първо четене 3 законопроекта за промени в Семейния кодекс, свързани със споделеното родителство, внесени от ИТН,..
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg