Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Неделчо Тотев

Общинските болници не са незаменими, но в момента са необходими

| обновено на 21.09.23 в 10:30
д-р Неделчо Тотев
Снимка: Радио Стара Загора

Ролята на общинските болници в системата на българското здравеопазване е въпрос, който заслужава сериозно внимание, особено предвид последните промени в здравната политика на страната. Наскоро беше обявено, че ще бъде въведена нова методика за изготвяне на здравната карта на населението, като този път ще се увеличи броят на леглата за активно лечение, вместо да се намали. За да разгледаме този въпрос и как той засяга общинските болници, разговаряме с д-р Неделчо Тотев, председател на УС на Сдружението на общинските болници в България, който сподели своята гледна точка в интервю за "Нашият ден".

Д-р Тотев започна с критичен поглед към новата здравна карта, като подчерта неясностите около нея и необходимостта от предварителен анализ преди внедряването ѝ. Той изрази съмнение дали тази нова методика ще допринесе за заздравяване на здравната система, както и дали ще доведе до привличане на допълнителни средства за сектора. 

След това д-р Тотев разгледа въпроса за трудовите възнаграждения в общинските болници и излязлата наскоро информация, че само 26 от общо 181 държавни болници изплащат основни месечни възнаграждения според заложените в колективния трудов договор за сектора. Освен това д-р Тотев отбеляза, че колективният трудов договор за сектора не е бил подписан от работодателите в бранша на болничната помощ и здравеопазването, което довежда до неясноти.

"Не знам защо се фокусира вниманието върху основното трудово възнаграждение, защото то не е водещо. Никой не получава в картата си основното, а получава брутното възнаграждение. Колективният трудов договор за нас си виси във въздуха, защото той не беше подписан от работодателите в бранш "болнична помощ и здравеопазване", а от синдикатите от две фармацевтични сдружения. Попитахме как от 800 лева то ще скочи на 1500, което беше основното за една сестра, откъде ще дойдат пари, при условие че не са скочили клиничните пътеки?", казва той.

Интервюираният лекар заключи, че общинските болници са в момента необходими на здравната система, но не незаменими. Той подчерта важността на тяхната роля на настоящия етап и необходимостта от алтернативни решения за бъдещето.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Енеаграма: Колко са поведенческите модели?

Енеаграмата е интересна и не толкова популярна система за класификация на личността, представена в предаването "Епизоди от живота". Това е мощен инструмент за себепознание, основан на девет основни личностни типа, наречени енеатипове. Всеки от тях има уникални мотивации, страхове и поведенчески модели. Енеаграмата предоставя възможност за дълбоко..

обновено на 29.11.24 в 09:37

Паневропейска конференция обединява държави за енергийна солидарност

Енергийната бедност е критичен проблем, който засяга не само социалната справедливост, но и екологичния баланс. Тя често се разглежда в контекста на климатичните промени, но също така е измерение на несправедливостта в съвременното общество. В днешните "Минути на редактора" бе обсъден този проблем, а темата бе свързана с предстоящата..

публикувано на 28.11.24 в 11:00

Как работата ви може да предизвика алергия: Рискове за ръцете през зимата

Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..

обновено на 28.11.24 в 09:39
Берлинската стена

Стените между нас 35 години по-късно

Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас?  Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..

публикувано на 27.11.24 в 18:12
„Преминаване на Сръбско-българската граница“, картина от Антони Пьотровски

Българо-сръбската война – еманципация тъкмо навреме

Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..

публикувано на 27.11.24 в 18:04