"Книгата "Пещерци" е наистина моята първа рожба. Има два мотива за нейното написване. Единият е обективен, а вторият – субективен. Обективният е любовта ми към историята и любовта ми към родния град. От дете аз се занимава с проучване на историческите сведения", споделя краеведът Мария Джуркова.
Тя допълва, че дължи всичко на своя учител по история Стефан Попчев, който е бил и местният краевед. Вторият човек е покойната Богдана Сиракова "неуморният ръжен", която постоянно настояваше откритата в различни исторически сводки информация да бъде описана.
По думите на Джуркова тя е един от малкото хора, жители на града, който знае в кой архив какво точно се съхранява за Пещера.
В тази книга има много факти, но и много образи. От Пещера е инженерът Костадин Кукидов, който създава таблица за строеж на пътища, която се използва и днес. Така самата таблица започва да носи името на своя автор и в строителния бранш е известна като "Таблица на Кукидов".
Професор Янко Янев Тодоров е друг забележителен пещерец. Той е владеел 20 езика. За времето си повече езици от него е владеел единствено проф. д-р Александър Балан.
Той специализира стара история и класическа филология в Германия, Специализира в Оксфорд и в Кеймбридж, Англия. През 1928 г. защитава дисертация и получава доцентска степен по история на източните и класическите народи. През 1933 г. получава степен "извънреден професор", а през 1944 г. "редовен професор" по антична история. Асистент на известния историк проф. Димитър Кацаров. Води университетски курсове по антична история на Стария изток, Асиро-Вавилонска цивилизация, евреите в древността, древен елинизъм.
Проф. Янко Тодоров е един най-изявените български учен в областта на античната култура. Под силно влияние на учението на Лев Толстой – толстоизъм, проф. Тодоров става последовател и донася в Пещера това учение, съдържащо се във въздържание, вегетарианство, отказ от тютюнопушене и употреба на алкохол. Член и съосновател на Българския вегетариански съюз, както и дългогодишен редактор на списание "Вегетариански преглед".
Пещерски историк изобретява кодовете за описване на историята – Иван Попов. В Централния държавен архив и до днес се пазят документи, в които е описана историята от пещерския историк Иван Попов. Уникалното в случая е, че лично той създава кода за написване. В много от източниците фигурират данни, които и до днес са неразбираеми за четящите. Символите са повтарящи се. Описват родословни връзки и събития, а специалистите са на мнение, че кодът е създаден специално от автора.
Чуйте повече в звуковия файл.
Росица Златанова , председател на Съвета на европейската научна и културна общност, представя в "Артефир" специалния концерт BEST OF JAZZ – на 14 декември от 19 ч. в Първо студио на БНР. По време на празничния концерт отличието "Златна монета култура" за активно международното културно сътрудничество ще бъде връчено на Посолството на..
В епизод 568 "Трамвай по желание" представя на своята публика младия творец Александър Ботйов. Александър е роден през 2002 в гр. София. Твори стихове от дете, а в гимназията пише и първите си хумористични коментари, журналистически материали и интервюта. Съвсем логично записва журналистика в СУ "Св Климент Охридски". От тук..
"Топъл, слънчев ден. От ония дни, в които сетивата ти са изострени за мириса на кристалния въздух и многоцветието на слънчевия лъч през миглите ти." Днес от 18 часа в НДК ще бъде представена книгата "Психотерапевтичен роман/с/" на Росица Чернокожева. Часове преди представянето авторката гостува в "Артефир". Чернокожева е..
На 13 декември в Сатиричен театър "Алеко Константинов" е премиерата на моноспектакъла "Бушон за смяна" от Михаил Тазев. Режисьор Елица Йовчева споделя, че това е един комедиен прочит на нашето забързано ежедневие, на нещата, с които се сблъскваме, а именно – събуждам се, закусвам на крак. Битка в градския транспорт. Тичам на адрес. Няма добро утро...
90 заглавия бяха прочетени от журито, а 12 – номинирани за годишната литературна награда "Хеликон". Носител на статуетката "Орлето на Хеликон" за 2024 година стана Георги Господинов за романа си "Градинарят и смъртта" – книга, която говори на трудни и болезнени теми и разкрива грижата като нещо естествено за Човека. "Литературата е..
На 14 декември "Колегиум музикум Берлин" под диригентството на дългогодишния си ръководител Донка Митева ще се представи за първи път в почти пълен състав..
Гергина Иванова Дворецка e журналистка и поетеса, родена в София. Завършва Софийската гимназия с преподаване на френски език и българска филология в..
Живеем насред бързо развиващи се технологии, крайни социални нагласи, влияния на глобални тенденции, променящи възприятията и взаимодействието ни със..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg