Най-важното послание от срещата на върха между Европейския съюз и Турция е, че съюзът си връща контрола върху външните граници – това е нещо, за което настояваме от месеци. Другият положителен елемент е желанието реадмисионното споразумение между ЕС и южната ни съседка да започне да се изпълнява максимално бързо, заяви външният министър Даниел Митов. Като особено важен резултат от срещата той изтъкна, че Турция се е съгласила да приеме обратно всички нелегални мигранти, които поемат от бреговете й към гръцките егейски острови, а Старият континент, от своя страна, се ангажирал да посрещне същия брой сирийци от пребиваващите в страната.
След затварянето на балканския миграционен път няма данни за засилен натиск върху границите ни с Турция, Гърция и Македония, увери още дипломатът.
България е подготвена за всякакви сценарии – беше проведено учение по границата, ангажирали сме ресурса на армията и на Гранична полиция в максимална степен, имаме и план за действие, който е логистично и финансово подкрепен, така че да можем да реагираме за часове на потенциално създаваща се ситуация. Освен това имаме и договореност с нашите гръцки и турски колеги за ранно предупреждение, ако се появят данни за засилен миграционен натиск в посока на България.
На срещата в Брюксел са набелязани и мерки за разбиване на престъпните мрежи за трафик на хора.
Операцията на НАТО в Егейско море сега започва, но се надяваме, че също ще доведе до резултати за намаляване на дейността на трафикантите на хора. И естествено, намерението на Турция да не допуска създаването на нов маршрут – т.е. трябва да е ясно, че този, който затваряме в момента, е приключен и в същия момент не бива да се допуска създаването на алтернативен балкански маршрут. България ще продължи да отстоява позицията, че намерението на Турция трябва да се превърне в конкретни действия, коментира Даниел Митов.
Преди тези изявления дипломатът се срещна със студенти от Университета за национално и световно стопанство, за да обсъди с тях предизвикателствата пред външната ни политика. Той каза, че през последната година страната ни е била домакин на политици с регионално и световно значение и българската външна политика бележи един от най-активните си периоди през последните десетилетия.
По повод на кризата с мигрантите Даниел Митов заяви, че няма вечен бежански статут. Хората, които сега бягат от страни с конфликти, някой ден ще се завърнат и ще участват във възстановяването на собствените си държави, добави той. Министърът прогнозира, че Шенген не само няма да се разпадне, но скоро ще се разшири с още две страни – България и Румъния.
Хибридната война е един от най-сериозните рискове за националната ни сигурност, подчерта Даниел Митов. Чрез пропаганда се прави опит да се разколебае цивилизационния избор на страната ни и да се подкопае националния ни суверенитет. По думите на министъра, цяла Европа е подложена на хибридна „терапия”:
Гласуване по настоящ адрес в изборите на 27 октомври 2024 г.
Гласуване на избиратели с увреждания в изборите на 27 октомври 2024 г.
Кой има право да гласува в изборите на 27 октомври 2024 г.
Гласуване с хартиена бюлетина в изборите на 27 октомври 2024 г.
Гласуване с машина в изборите на 27 октомври 2024 г.
Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69
Тел: + 359 2 9708810
Факс: + 359 2 9733769
E-mail: office@cem.bg
www.cem.bg
Българско национално радио © 2020. Всички права са запазени.