Да блеснеш с красноречие в земите, където „боговете изливат сладка роса на езика и после медени думи текат от устата”, означава, че си дарен с ярък талант. Именно в Гърция – родината на ораторското изкуство, Анна-Мария Атанасова доказа, че е от онези щастливци, които умеят да строят катедрали от думи и благоговеят пред светостта на езика.
Това е едно от най-големите състезания по право на Европейския съюз, в което на финалите участват осем отбора, разказва Анна-Мария Атанасова. – Казусът беше свързан с конкурентното право и с правото на интелектуалната собственост и всеки отбор трябваше да изготви защита за ищец и за ответник. Симулирахме процес пред Съда на ЕС и той трябваше да излезе с решение, което тълкува европейското право.
А казусът е прелюбопитен. Фармацевтична компания патентова вещество, което лекува рак на белия дроб, но се оказва, че същата субстанция била открита преди 60 г. Компанията обаче вече е дала лиценз на други фирми, за да произвеждат лекарството и те, от своя страна, й плащат т.нар. „роялти” – специални такси. В крайна сметка съдът отменя издадения патент поради липсата на новост – вследствие на това лицензионните договори се прекратяват и започват съдебни процеси. Има и втори казус, свързан с картел и европейска директива, регулираща правилата за вреди при нарушаване на конкурентното право. Именно по този случай Анна-Мария влиза в ролята на ищец.
За да се подготви за състезанието, Анна-Мария заедно със съотборниците си и треньора Иван Стойнев чете и коментира литература на английски – това не само е езикът на състезанието, но и основните трудове са издадени предимно в Оксфорд и Кембридж. Така, макар и не на матерния си език, успява да се отличи пред журито.
Впечатлих ги може би с начина, по който отговорих на въпросите им. В състезанието са важни аргументите в основната защита, но още по-важно е как участникът отговаря на въпросите на съда. Съдиите прекъсват и задават много и най-различни въпроси. Затова и трябва да се мисли бързо и да се отговаря на момента. Но явно съм успяла да отговоря на въпросите им удовлетворително, казва Анна-Мария Атанасова.
И тъй като живее в отворен свят с безкрайни възможности, третокурсничката, която мечтае да стане адвокат по европейско право, през септември ще замине на стаж в Съда на ЕС. В Люксембург тя ще помага на генералния адвокат при изготвянето на становища – благодарение на ораторската си награда.
Представям си, че ще се занимавам с истински дела, по които генералният адвокат трябва да постановява мнение, въодушевена е Анна-Мария. – Надявам се да търся информация от различни източници, да търся релевантна практика към случаите, да чета статии. Въобще да науча изключително много. Вълнуващо е това, което ми предстои.
Анна-Мария Атанасова мечтае да работи в България и да решава казуси, подобни на тези в Кавала. Отказва да се ангажира с мнение за съдебната система, в която един ден ще трябва да се доказва като професионалист, защото все още учи и не я познава. В момента заляга над учебниците по френски, тъй като това е официалният език на европейския съд. А когато намира малко свободно време, спортува, танцува или се пренася в романтичния свят с любим роман.
Снимки: личен архив на Анна-Мария АтанасоваГласуване по настоящ адрес в изборите на 27 октомври 2024 г.
Гласуване на избиратели с увреждания в изборите на 27 октомври 2024 г.
Кой има право да гласува в изборите на 27 октомври 2024 г.
Гласуване с хартиена бюлетина в изборите на 27 октомври 2024 г.
Гласуване с машина в изборите на 27 октомври 2024 г.
Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69
Тел: + 359 2 9708810
Факс: + 359 2 9733769
E-mail: office@cem.bg
www.cem.bg
Българско национално радио © 2020. Всички права са запазени.