Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Истанбул отбелязват 115 г. от освещаването на българската църква "Св. Стефан"

Снимка: Нихал Йозерган

Българската общност в Истанбул празнува днес 115 г. от освещаването на Желязната църква "Св. Стефан" на брега на Златния рог от екзарх Йосиф Първи. По този повод в храма Свети Йоан Рилски в екзархията ще бъде отслужена Света литургия за Рождество на Пресвета Богородица и водосвет за здраве от свещеника на българските църкви в Истанбул Ангел Велков. Фолклорен състав от България ще изнесе концерт. Специално за празника са пристигнали и много гости от България, заяви председателят на българското църковно настоятелство Васил Лиязе.

Българска църква Свети Стефан, наречена още желязната заради уникалната си конструкция, преди няколко години бе обявена за най-красивата църква на Турция. В момента църквата е подложена на реставрация, с финансиране за около 2 млн. евро от истанбулската голяма община, което ще продължи две години.

Светлата годишнина е повод да си припомним някои важни моменти от историята на тази българска светиня. През 1849 г. българите в турската столица, които по товао време са около 50 хиляди, получават разрешение да имат свой храм. За целта княз Стефан Богориди подарява дворно място с една постройка, където временно е направен параклис. През 1859 г. е взето решение да се построи нов и по-просторен параклис. Основният камък на новата църква е положен на 27 април 1892 г. от екзарх Йосиф на брега на Златния рог. Изградени са нови основи от гранит, облицован с мрамор. Останалата конструкция на църквата е желязна.

Окончателното сглобяване на Желязната църква завършва на 14 юли 1896 г., а тържественото освещаване се извършва на 8 септември 1898 г. В двора на църквата "Свети Стефан" са погребани Иларион Макариополски, Екзарх Йосиф, Паисий Пловдивски и Авксентий Велешки.

В наше време желязната църква Свети Стефан се стопанисва от общноста на българите и посещава се от хиляди сънародници от България и от различни страни, красноречива проява на почит и признателност към делото на радетелите на българщината в града край Босфора.

По публикацията работи: Нахиде Дениз - кор. на БНР в Истанбул
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна