Както и да бъде решен казусът, ще има политически последствия – може дори да се отрази на възможността на парламента да върши своята работа в последствие. Парламентът до голяма степен действа като юрисдикция, политическите виждания трябва да останат на заден план, заяви Стоилов пред bTV.
Той предлага временна парламентарна комисия да проучи фактите около скандала с Волен Сидеров и въз основа на събраната информация да препоръча на Народното събрание какво решение да вземе за депутатския имунитет на националистическия лидер.
Стоилов обясни липсата на политическа позиция от страна на левицата с това, че случаят се е превърнал в юридически казус, след като в сряда главният прокурор Сотир Цацаров изпрати до парламентарния председател Михаил Миков искане за сваляне на депутатската защита на Сидеров. Сега той разполага с 14-дневен срок, в който може сам да се откаже от имунитета си, а ако не го направи, ще се стигне до гласуване на решение в пленарна зала.
Ние не споделяме този груб стил на заявяване на проблеми, но това е въпрос на отделни отношения. Има вече постъпило искане от главния прокурор, ние ще се запознаем с него и ще се приложи принципа ”Дайте ми фактите, за да ви дам правото”, коментира Янаки Стоилов.
Той посочи, че трябва да се вземе под внимание опитът на парламента в подобни случаи от предишни години, но не трябва да се имат предвид предишни натрупвания от други изхвърляния на Волен Сидеров, защото всяко едно наказателно производство е самосиндикално.
Янаки Стоилов каза още, че чрез разследване от парламентарна комисия Народното събрание няма да изземе функциите на прокуратурата.
В едно деяние трябва да се видят всички обстоятелства. Трябва да има една комисия, в която да се изслушат засегнатите лица и да формират свое мнение. Парламентарната комисия може да се довери на прокуратурата, но и да провери подадените факти, посочи депутатът.
Стоилов посочи още, че партиите, които подкрепят правителството – БСП и ДПС, имат нужда от споразумение за управлението.
Споразумението би определило по-ясно отношенията между двете партии, включително на местно ниво, обясни Стоилов.
Според него подобно споразумение не би предизвикало преформатиране на сегашното правителство, защото то е било избрано като експертно-политическо и в общи линии ще остане в тази формула. По думите на Стоилов в евентуално споразумение трябва да бъде заложена управленска политика и подбор на кадрите.
Той посочи обаче, че лидерът Сергей Станишев твърди, че от споразумение с ДПС няма нужда, а и навлизането в кампанията за европейските избори не е благоприятно.