„Максимумът беше 330 милиона, т.е. 10% от оборота на Българския енергиен холдинг, но имаше възможност да са и по-малко от тези 77 милиона и ние не се съгласихме с извънсъдебното споразумение, което ни беше предложено преди време. Дори, доколкото не е потвърдена информацията като официална, беше от порядъка на 40 милиона, министър Петкова си спомням по едно време в парламента говореше за 70 милиона, така че тези 77 милиона можеха със сигурност да са и по-малко.“
Експертът обясни и кой ще плати след информациите, че Българският енергиен холдинг, „Булгаргаз“ и „Булгартрансгаз“ ще си поделят парите за плащане:
„Според мен е проблем за всяко едно от дружествата, защото БЕХ на практика са няколко дъщерни компании, които влизат в него. Защо казва, че е проблем? Защото на „Булгартрансгаз“ предстои много сериозна програма, която трябва да изпълнява, а 77 милиона никак не са малко, дори и по братски да бъдат поделени. Освен това това са държавни компании, които така или иначе плащат данък печалба, който данък печалба отива директно в бюджета.“
Начев обясни как ще се отрази това на потребителите:
„Не очаквайте никога от политици, нито някой от холдинга да излезе и да каже: „Вие следващите три месеца, имам предвид българския данъкоплатец, трябва директно да внесе своята лепта“. Няма такова нещо да чуем, но косвено трябва всеки един от нас да ги плати тези пари.“
Експертът каза и кой трябва да понесе отговорността:
„Да, част от политическата отговорност е нейна и ѝ прави чест, че го заявява и го прави не за първи път, но другото по-важно е, че в парламента беше отхвърлен вариантът за извънсъдебно споразумение и то с мнозинство.“