Eмисия новини
от 07.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Аврам Агов: Пактът АУКУС не е офанзива срещу Китай

Войната в Украйна постави под напрежение отношенията Европа - Китай, Си Цзинпин ще се опита да го преодолее, коментира той

Аврам Агов
Снимка: Личен архив

Пресилено е да се твърди, че пактът АУКУС е офанзива срещу Китай. Това заяви пред БНР проф. Аврам Агов - изследовател на Азия, преподавател в университета на Британска Колумбия. В предаването "Събота 150" той направи коментар на плана, съгласно който Австралия ще се сдобие с 3 американски ядрени подводници в началото на следващото десетилетие. Споразумението в рамките на формата АУКУС, включващ САЩ, Великобритания и Австралия, цели противодействие на евентуална китайска агресия в Индийско-тихоокеанския регион.
Договорът включва още сътрудничество в сферите на разработване на ракети и ПВО, разузнаване, електроника, комуникации и т.н., добави той. Според договора Австралия и Великобритания ще разработват съвместно нова подводница. Тя ще замени сегашните. По думите на експерта и двете страни правят това, за да подновят своя флот с нов клас ядрени подводници.

По думите му в момента само 6 държави разполагат с флот от ядрени подводници:
 
"Затова новата програма се превръща във важен компонент в баланса на силите в Индийско-тихоокеанския басейн". 

Проф. Агов подчерта, че с това споразумение САЩ създават огромна арка за сигурност със съюзници. "Това е дразнител за Китай, който се опитва да разчупи и увеличи своето присъствие в региона", изказа мнението си той.
 
САЩ и Китай могат да избегнат конфликт, те са обвързани икономически, коментира още проф. Агов. Според него много ще зависи и какво ще предприеме Китак спрямо Тайван:
 
"От китайско нападение на Острова вероятността за конфликт със САЩ ще се увеличи драматично". 

Според него има тенденция на противопоставяне, включително във военната сфера в Тихоокеанския басейн. 

Следващата седмица се очаква президентът на Китай Си Цзинпин да посети Москва. 
Според проф. Агов това е важна международна стъпка на Си Цзинпин. По думите му той иска да покаже новото лице на Китай като международна сила, която може да спомогне за стабилизиране и разрешаване на спорове, включително миротворческа работа. Това посещение в Москва се очаква с огромен интерес, подчерта експертът и добави мнението си:

"Това ще бъде много сериозна дипломатическа офанзива от страна на Китай. Аз съм скептичен от гледна точка на резултата и успеха на такава мисия. Украйна и Русия не са готови за преговори. Засега няма обща база за разговори между двете страни. Те не могат да приемат статуквото като краен резултат. Си Цзинпин едва ли ще успее да доближи двете страни, но за него е много важно от гледна точка на международния престиж и статута на Китай като суперсила да покаже, че може да бъде миротворец, че може да играе важна роля в международния мир и сигурност".

Според него има и друг важен контекст - отношенията с Европа:

"Войната в Украйна постави под голямо съмнение и напрежение отношенията между Европа и Китай. Си Цзинпин ще се опита по някакъв начин да преодолее тази криза с разговори с европейските лидери".
 
Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна