Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Милен Керемедчиев: Пенсионната реформа във Франция ще мине

Този сблъсък ще продължи още известно време, но решението е необходимо за френската икономика, смята той

Милен Керемедчиев в студио на програма "Хоризонт"
Снимка: Иван Русланов

Трудната за прокарване пенсионна реформа във Франция в крайна сметка ще мине, изказа мнението си пред БНР Милен Керемедчиев - бивш зам.-министър на външните работи.

Според него този сблъсък ще продължи още известно време, но решението е необходимо за френската икономика. В противен случай страната ще има трудности за изпълнение на бюджета си, предупреди той. По думите му френският бюджет е под заплаха
Макрон ще приключи своя мандат като един от най-недолюбваните президенти на Франция, прогнозира Керемедчиев в интервю за предаването "Преди всички".

"Изключително тежко решение иска да прокара френският президент Макрон. То срещна сериозна съпротива. И в миналото френският народ има тенденцията да се бунтува изключително силно и агресивно относно социални промени, които иска да направи правителството", коментира той. И припомни:

"Франция е държава, която е тежко социална. Огромни са разходите в социалната сфера. Има огромен брой мигранти също, които ползват социалната система. Трябва да се направи нещо - решението беше за вдигнае на пенсионната възраст с 2 години. Това разгневи французите, които защитават своите прави".

Няма спор и няма българско вето върху започването на преговорния процес за влизане на Северна Македония в ЕС, подчерта бившият заместник външен министър. В момента има европейско вето, уточни той. По думите му ЕК стана основният арбитър в този спор, той вече не е двустранен. 

Според него ние трябва много спокойно и разумно да приемаме провокациите:

"По никакъв начин не трябва да ги омаловажаваме, но трябва те да бъдат докладвани постоянно, всяка провокация трябва да бъде отбелязвана, документирана и изпращана в Брюксел. Докато ние правим това и показваме, че Северна Македония продължава да не спазва поетите ангажименти, толкова нейният път към ЕС се отдалечава и върху България няма да има натиск да променя своя позиция, тъй като проблемът става общоевропейски, нарушават се европейски ценности, което отдалечава Северна Македония и я разделя от Албания, която стартира тихо и спокойно преговорния процес за членство в ЕС".

Керемедчиев определи като знаково посещението на китайския президент Си Цзинпин в Русия. То се случва дни, след като Международният наказателен съд обяви, че Владимир Путин е обвиняем в престъпление и има заповед за неговото задържане. Това решение изолира още повече Русия, смята той и добави, че пътуванията на Путин ще бъдат ограничени максимално. 
"Посещението на Си Цзинпин ще бъде използвано от Русия да се покаже, че отношенията им са прекрасни, че Китай продължава да подкрепя политиката на Русия за нейната т.нар. специализирана военната операция. Ще се търси максимално пропагандната част, каквато Русия обича да прави". 

Според него най-важното ще бъдат търговските разговори:

"Русия ще търси спасителен пояс към Китай, а Китай ще се възползва максимално, за да извади максимални дивиденти. И двете страни ще търсят изгода - Русия политическа, Китай икономическа".

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна