Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Акценти от българското участие на книжния панаир във Франкфурт

Снимка: www.fr.de

Какво място заема българската литература на панаира на книгата във Франкфурт и как премина събитието по повод 15 години от Европейската награда за литература? Директно от Франкфурт разказват в "Нашият ден" Светлозар Желев и писателят Тодор П. Тодоров.

Българските участници общуват активно със свои колеги, особено от Гърция, Франция и Италия, а днес (17 октомври) е денят на българското откриване. Международното литературно събитие протича със сериозно дипломатическо присъствие, като е посетено от постоянния представител на ЕС в Германия, както и от директора на Съвета по образование, младеж, спорт и култура, споделя Желев. 

Желев заявява, че книгоиздаването е бизнес като всеки друг, но същевременно е поле на литературна дипломация, на доверие, общуване и приятелство. Много важни и актуални теми биват обсъждани във формалните и неформалните срещи между книгоиздатели и писатели, разказва Желев и поставя акцент върху лекцията на Енрико Турин, зам.-директор на Федерацията на европейските книгоиздатели. Лекторът е представил резултатите от книгоиздаването през последните 10 години, тенденциите сред читателите и съвременните механизми на книжния пазар.

Днес ще бъде представен Черноморският международен литературен фестивал, чието второ издание ще се проведе в Бургас от 5 до 8 юни, съобщава Желев. Фестивалът обединява литературите на пет държави – Румъния, Грузия, Украйна, Турция и България.

Тодор П. Тодоров се включва в разговора, за да разкаже за вчерашното честване на 15-годишнината от създаването на Европейската награда за литература. Тодоров, който е носител на специално отличие за романа си "Хагабула", споделя, че вчера е презентирана самата роля на наградата за утвърждаването на наградените автори и книги.

Това е особена награда. Тя не се състои само във връчването на признание, нито дори във финансирането на превод. Тази награда в настоящия формат е насочена към изгряващи автори и подпомагане на тяхната активност, като дава възможност на тези писатели в подходящия момент да работят с хора, запознати с международния книжен пазар, по думите на Тодоров.

Чуйте целия разговор в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени