Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ценна статуя на богинята на Филипопол е укривана 6 месеца в Епископската базилика

3
Снимка: 24 часа Пловдив

Уникално произведение на античното изкуство в стил, характерен за елинистическата епоха, показа директорът на археологическия музей доц. Костадин Кисьов.  Открита е под базиликата в останки от езически храм от 2-3 век от новата ера, които не са проучени. 

Става дума за глава на градската богиня на Филипопол Тюхе. Статуята е открита по време на проверката на Инспектората на Министерството на културата в Епископската базилика, Криминална полиция и експерти от Археологическия музей, която тече във връзка с обвиненията, че ръководството на Старинен Пловдив не поддържа добре мозайките там.

Находката е била незаконно изкопана през април тази година, за което беше представена и снимка, и е зарита от служителите на ОИ "Старинен Пловдив" под ръководството на директора Елена Кантарева. За намерената находка доц. Костадин Кисьов е подал сигнал до институциите, който вчера е потвърден. Според Кисьов през април реставратор от ОИ "Старинен Пловдив" е отстранил  хоросановата подложка на мозайките и така е открил главата на богинята. След това я зарива, а мястото, където е нарушена цялостта на недвижимата културна ценност, е прикрито с табела.

Статуята на Тюхе с крепостна корона е изключително ценна, изработена е от висококачествен мрамор и на черния пазар се търгува за половин милион евро. Директорът на Археологическия музей Костадин Кисьов нарече статуята изключително произведение на античното изкуство. Размерът на главата показва, че статуята е била висока поне 2 метра и торсът й най- вероятно се намира на по- голяма дълбочина. Статуята на градската богиня е уникална, защото досега друга не е била откривана у нас.

Намерената антична глава на богиня не е разкривана, нито укривана от екипа на Епископската базилика, както твърди директорът на Археологическия музей, каза пред Радио Пловдив директорът на „Старинен Пловдив“ доц. Елена Кантарева.

Наличието на мраморния артефакт е известно още от 2015 година. Сигнал за нерегламентирани разкопки е имало още 2021 година, когато такива не са правени, а просто са били отделени двата пласта мозайки в базиликата, каза Доц. Кантарева.  От тогава никакви действия не са предприемани. По отношение на твръденията, че са откривани и препродавани на черния пазар монети, за което са твърди, че са стигали и до черния пазар тя обяви, че монети са откривани по време на цялото проучване и са надлежно описвани и предавани.

По случая е образувано досъдебно производство. 
Тюхе е древногръцка богиня на съдбата, щастието и благоденствието. Аналогът й в римската митология е Фортуна.
Вчерашната проверка не е констатирала,  че състоянието на мозайките е лошо, като  плесен е имало единствено около фигурата на пауна, стана ясно от думите на доц. Кисьов. При предишната проверка е имало плесени, като те се получават заради лошото изпълнение на проекта, влагата, климатизацията на сградата, за което е необходимо инженерно решение.
По публикацията работи: Паолина Комсалова
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени