Над 100 грузински дипломати са подписали отворено писмо, осъждащо решението на правителството в Тбилиси да прекрати преговорите за присъединяване към ЕС и да откаже субсидиите от Брюксел. Стъпката предизвика и масови демонстрации в столицата, задържани са 43 души, а опозицията призова за протести и днес.
Повече от 100 служители на министерството на външните работи, както в Грузия, така и в дипломатическите представителства зад граница, са подписали отворено писмо, в което се казва, че ходът на грузинското правителство за замразяване на преговорите за присъединяване към Европейския съюз до 2028 година противоречи на конституцията.
Силите на реда използваха водни оръдия, сълзотворен газ и гумени куршуми, за да разпръснат протестиращите около сградата на парламента в столицата Тбилиси. 32 служители на реда са пострадали при сблъсъците. Лидерът на опозиционната коалиция за промяна Ника Мелия призова за демонстрации и днес. Три университета в столицата Тбилиси прекратиха занятия в знак на протест, а няколко бизнес асоциации възразиха срещу замразяването на преговорите.
Грузинският президент Саломе Зурабишвили, която също се включи в протестите, обвини управляващите, че са "обявили война срещу собствения си народ" и настоя за повторно провеждане на парламентарните избори:
"Оставам президент на Грузия до края. Представлявам единствената законна институция в страната, единственият представител, който има право да говори от името на нашето общество".
Зурабишвили се е срещнала и със западни посланици, включително германския, в търсене на подкрепа, съобщи говорител на правителството в Берлин. Той повтори позицията и на европейския посланик в Грузия Павел Херчински, който заяви, че решението на правителството противоречи на желанието на повечето грузинци.
"В случай че Грузия поеме по този път, вратата към Европейския съюз, разбира се, ще остане отворена", заяви говорителят на германското външно министерство Кристиан Вагнер, като същевременно призова грузинските сили за сигурност да се въздържат от всякакви форми на насилие.
По-рано Европейският парламент прие необвързваща резолюция, в която се изтъкват "значителни нередности" на вота през октомври и призова за санкции срещу висши грузински представители.