Това заяви пред БНР Георги Кадиев, финансист, бивш заместник-министър на финансите, преди години част от ръководството на топлофикационното дружество.
Ако "Топлофикация – София" спре, енергийната система няма да издържи. Не можем без "Топлофикация – София". Въпросът е как да обърнем тенденцията и тя да започне да печели, а не да трупа дълг, поясни той.
Според него на теория има риск за отоплителния сезон, ако "Булгаргаз" си поиска парите и прекрати доставките на газ, което обаче никога не се е случвало и сега няма да се случи.
"Топлофикация – София" продава на цена, която не е пазарна - определена от КЕВР, а купува газ на пазарна цена, припомни финансистът.
Ако дружеството продава на свободния пазар, рискът е цените много да скочат. Другият вариант е да се търсят алтернативни доставки на газ, защото 70% от разходите на "Топлофикация – София" са за газ, отбеляза Георги Кадиев.
"Можеха да направят когенерация, допълнителна, за да произвеждат еленергия. И това не направиха."
Можеха да отделят част от дружеството, да го дадат на частен собственик и да видят дали ще се справи по-добре от държавата, посочи трети вариант Кадиев.
За парното на софиянци се плаща от данъците на всички българи, подчерта той.
Като определи ситуацията с "Топлофикация – София" като "каша", Кадиев не изключи умишлено водене на дружеството към фалит, за да може да бъде приватизирано "от някой нашенски стратегически инвеститор".
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.