И ако според Делян Пеевски последните парламентарни избори са 100% честни, според съпредседателя на Продължаваме промяната Кирил Петков нарушенията са безпрецедентни и определението на Конституционния съд е доказателство за това. Всички обаче бяха единодушни, че промени в Изборния кодекс са наложителни.
Политическата криза все още не е преодоляна. Това стана ясно от изявление на председателя на ПГ на ДПС-ДПС Джевдет Чакъров в кулоарите на парламента.
Въпреки проведената тази сутрин работна среща с партньорите от управленското мнозинство от ДПС-ДПС смятат, че Съветът за съвместно управление все още не функционира прозрачно и не се спазват условия по подписаното споразумение, като отправиха и предупреждение:
"Не става въпрос за назначения и само за назначения. Ние сме поели отговорност и благодарение на нашата конструктивна позиция има правителство в момента. Ние имаме конструктивна позиция, изначално ще подходим изключително конструктивно и отговорно.
Страната има нужда наистина от редовно правителство, все още не е преодоляна политическата криза. Затова проявяваме по-голямо търпение. По-голямо търпение, но всичко има граници".
Ние носим солидарна отговорност в това правителство и искаме да бъдем припознати като равностоен партньор, заяви Валентин Тончев:
"Това, което сме поставили като приоритет номер едно пред държавата, е държавния бюджет. Защо? Защото през този закон се прекарват политиките на едно управленско мнозинство. И ако те държат ние да бъдем част от това мнозинство, ние трябва да носим солидарна отговорност в реализирането на този бюджет пред държавата, защото там ще са заложени политиките, които управлението ще следва.
На второ място, нека да го кажем ясно - ние няма как да подкрепяме регулатори без с нас никой да е водил разговори".
От ДПС-ДПС се присъединиха към критиките срещу номинирането на Росен Карадимов за председател на КЗК. Това стана повод да поискат отмяна на всички процедури за избор на нови състави на регулаторните органи:
"Видяхте решението на Конституционния съд от вчера - половината от секциите са компрометирани. Това означава, че сме участвали в грандиозна манипулация по изборни нарушения.
И за нас остава въпросът - как БСП участваше в конституционните жалби срещу тези изборни манипулации и няколко месеца по-късно издига за председател на КЗК вицепремиера, който беше отговорен за изборния процес. Това за нас говори за сериозни зависимости и призоваваме всички процедури по избор на регулатори да бъдат отменени", заяви Тончев.
От ДПС-ДПС се обявиха, че са внесли в деловодството на парламента предложение за създаване на Временна комисия, която да разследва влиянието на Делян Пеевски и неговото обкръжение. Валентин Тончев коментира изявлението на Пеевски по отношение на тяхната група така:
"Просташкият език, който се лансира от едно лице в най-висшата институция в държавата, не може да бъде заложник на демокрацията в страната. Пеевски може да бъде лидер единствено в предаването "Живот на кантар" по Би Ти Ви. Благодаря ви!"