Летата стават по-горещи, но дали са по-дълги, е спорно. Ако сравняваме сега летата с тези отпреди 30 години, сега температурите са с 2 градуса по-високи. Август в София е с 2 градуса по-топъл и като прибавим повечето бетон, картината става по-гореща отпреди, каза климатологът Симеон Матев в интервю пред БНР.
В предаването "12+4" той съобщи, че днес и утре в по-голямата част от страната температурите са до 37-38 градуса и "наред със засушаването втори месец и с вятъра има опасност от пожари".
96% от пожарите възникват заради човешка грешка, въпреки че в Рила е природен фактор – суха мълния, обясни той.
"След горещините от утре преди обед от северозапад с обръщане на вятъра след 11.00 часа ще започне да нахлува хладен въздух. С него атмосферата ще се лабилизира и ще доведе до образуване на облаци. И това ще е опасно, защото във височина ще се образуват гръмотевични бури. Внезапно усилване на вятъра и силни, интензивни валежи ще има, както и силни гръмотевични бури, и градушки в централните и североизточните райони на страната", предупреди Матев.
Той обясни още, че оранжев и червен код означават - "не е непременно да се случи и няма да е навсякъде, а има потенциална опасност за явление, което да възпрепятства нормалния ритъм на живота".
За утре кодът е за валежи до 65 л на кв. м за 24 часа или за час - 30 л на кв. м.
"За да оцелеем, по-добре трябва да се адаптираме, по-рационално към новите условия, а това е свързано с използване на повече природни материали и ресурси, по-ефективно. И нека времето бъде с нас", напомни Симеон Матев.
След захлаждането в края на седмицата идва пикът на летните горещини и от 20 до 22 юли градусите ще ударят 37 – 42.
"После температурите ще се понижат, но остават над 35 градуса и следващата седмица около петък пак ще имаме глътка свеж въздух и чувствително захлаждане", обяви климатологът.
Той предупреди, че България е една от страните в Европа, най-тежко засягана от гръмотевични бури. Всяка година загиват между 6 и 10 човека, средна смъртност, около човек на милион. При гръмотевични бури, когато сте на открито и няма масивна сграда, в която да се скриете, Матев посъветва да не сте в най-високата точка на зоната.
Относно валежите и водата у нас той посочи, че сме страната с най-малко водни ресурси в Европа, а след нас е само Малта. Но проблемите ни с безводието са заради лошото управление и загубите.
Колко топла ще е водата в Черно и Егейско море и по какво си приличат? В звуковия файл чуйте от интервюто със Симеон Матев.