По-висока такса смет за жилищните имоти предлага Община Габрово за следващата година - за собствениците в града с 20% повече, а за селата - с 30%.
Финансовите прогнози показват, че при запазване на настоящия размер на такса битови отпадъци приходите няма да покрият разходите.
Промяната, ако бъде приета от общинските съветници в Габрово, ще засегне собствениците на жилища и увеличението ще им струва между 10 и 30 лева повече на годишна база за градските имоти, а за тези в селата - между 5 и 15 лева.
От общинската администрация посочват, че промяната е част от подготовката за въвеждане на предвидения в законовите изменения нов модел за изчисляване на такса смет, който следва да бъде приложен до 2028 г.
От следващата година в избрани квартали и населени места в общината ще започне пилотно измерване на количеството битов отпадък, а данните ще се използват за разработването на нов подход за изчисляване на таксата.
