За добро или не, той не се реализира като математик, а талантът му в точните науки е безспорен. Повече от добре обаче, присъства в трудното време на изкуството днес. Той е актьорът Иван Бърнев. За него битува клишето, че е най-сниманото лице на екрана, а на сцената играе, дори когато няма реплики.
Наистина камерата го обича, а драматургичните текстове сякаш са написани за него. Съвременен, талантлив и здраво стъпил на земята – такъв го познават и неговите фенове, и майсторите в “занаята” като Стефан Данаилов – неговият учител, като и носителят на “Оскар” – режисьорът Иржи Менцел… В театъра сезоните на постановките “Вечеря за тъпаци” и “Чайка”, може би продължават и заради участието на актьора Иван Бърнев. А в киното – достатъчен е примерът с филма на Иржи Менцел “Служих на английския крал” – там Бърнев е сред фаворитите за най-добра мъжка роля на “Берлинале” през 2007 г. Но това вече не са днешни новини, защото последваха още театрални и кинороли и актьорският талант на Иван Бърнев отново получи високи оценки. Трудна, но прекрасна професия, която може да те накара да мечтаеш или просто да преоткриваш най-доброто и най-хубавото в себе си – това е чувството, с което Бърнев се качва на сцената или застава пред камерата. А когато накара и други да повярват в това чувство – играта става наистина, а доброто и хубавото – повече. Зад кулисите на играта обаче, Иван Бърнев като всички нас участва в суматохата от делнични грижи, решава /или създава – пак като всички нас/ проблеми, но продължава да вярва, че професията актьор е един от плановете, които съдбата има за него.
Като в живота и като на кино – с актьора Иван Бърнев ви среща Лучия Синигерска.
Снимка в текст: Симон Варсано
Италианско-френско-испанската 138-минутна биографична драма „Лимонов“ спечели голямата награда за майсторска литературна адаптация в международния конкурс за пълнометражен игрален филм на „Синелибри“. Фаворитът бе обявен от председателя на журито..
На 27 октомври се навършват 165 години от рождението на акад. Александър Теодоров-Балан, който е първият теоретик на българския книжовен език, фонетика и граматика. Той е роден е роден през 1859 г. в с. Кубей, Бесарабия. Неговият баща Стоян..
Седмицата на българското документално кино за изкуство и творци “Док-Арт-Фест” ще се състои в Берлин от 31 октомври до 6 ноември т.г. “Талантът няма националност, но корените му имат значение – от тях той черпи сила и се връща при тях, защото там..