Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

София трескаво работи за алтернативни доставки на газ

БНР Новини
Снимка: БГНЕС

Преди седмица вицепремиерът Екатерина Захариева предупреди, че има вероятност България да бъде засегната от газова криза като тази в началото на 2009 г. Тогава, заради усложнени отношения между Москва и Киев, доставките на руски газ през Украйна спряха насред зима. Тази седмица опасенията бяха потвърдени и от министъра на икономиката и енергетиката Васил Щонов. За сериозността на проблема говори самият факт, че с него се занимава едно временно правителство, назначено за 2-3 месеца, с основна задача да подготви предсрочните избори, а не да се занимава със стратегически въпроси на държавата.

Над 90% от потреблението на газ в България се осигурява с транзит на руски газ през Украйна и наистина, както министър Щонов предупреди, дори ако доставките не спрат, а само намалеят, положението в страната ще стане много сериозно. Затова и властите предприеха спешни мерки за предпазванеот евентуална газова криза. Водят се преговори с Гърция, с която България вече има споразумения за получаване на газ при условия на криза. Вариантът обаче е палиативен, не само защото при криза самата Гърция ще изпитва недостиг от синьо гориво, но и защото цената му е по-висока, тъй като идва от терминали за втечнен газ. По-сериозна алтернатива са бъдещите доставките на азербайджански газ по така наречения Южен газов коридор. България вече има договор с Азербайджан за внос на 1 милиард кубически метра годишно от находището Шах Дениз, от 2020 г. нататък. Строителството на съответния газопровод обаче започна миналата седмица, а не са изградени още и интерконекторните връзки на България с Турция и Гърция, които са част от него. Алтернативата за доставки на азербайджански газ не е непосредствена, но София полага усилия да ускори осъществяването й. Свидетелство за това е подписаният миналата седмица между азербайджанската държавна компания СОКАР и „Булгартрансгаз” меморандум , по силата на който България би започнала да внася азерски газ още от 2016 г. в обем от 200-300 милиона куб.м годишно. Когато по Южен газов коридор тръгнат големи количества газ, тогава България ще може да изнася газ за северните страни през Румъния и Сърбия. А би могла да изнася дори и за самата Украйна, откъдето сега минава внасяният в България руски газ.

Прогнози на „Булгартрансгаз” показват, че догодина страната ще добива 800 милиона кубически метра собствен газ, а през 2016 г. – 1,3 милиарда кубически метра, което е около една трета от вътрешното потребление, при това на цена с 30% по-ниска от тази на руския газ.

Перспективите за разнообразяване на газовите доставки в средносрочен план може и да пораждат оптимизъм, но реална алтернатива на руските доставки към момента са само доставките на по-скъп газ през Гърция и ползване на относително малките вътрешни запаси от газохранилището в Чирен. Евентуална газова криза, съчетана с икономическа през задаващата се вече зима очертава пред България една изключително нерадостна перспектива.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

В пикантни времена и Коледата ни люта

Лютото е култура. В това е убеден Александър Кюркчиев – Сандо, основател на ферма за люти чушки близо до София и на първия музей на лютото у нас. За втора поредна година той организира в столичното село Лозен фестивала "Люта Коледа във фермата", иначе..

публикувано на 07.12.24 в 08:10

Почивните дни – облачни с валежи, в планините – сняг

В събота, 7 декември,  минималните температури ще са от 2 до 7°, в София 2°. Времето ще бъде облачно, ветровито и с валежи. В Североападна България и планинските райони ще превалява сняг и по проходите ще има условия за виелици и навявания. В..

публикувано на 06.12.24 в 18:35

Съдбата на стадо овце обедини българи в обща кауза за спасяването им

Повече от седмица историята на семейство животновъди, отглеждащи автохтонни породи овце привлича вниманието на обществеността в България, но и на сънародниците ни зад граница. И вместо да следят театъра в парламента и борбите за политическо надмощие,..

публикувано на 06.12.24 в 12:35