Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пианистката Даниела Андонова: „Имам усещане за универсалност в музиката”

Снимка: личен архив

Всеизвестно е, че българите сме талантлив народ с афинитет към музиката. Успехите на наши сънародници по света често са повод името на страната ни да се споменава. Приветстваме младите артисти, следим развитието им, но понякога пренебрегваме една важна фигура, допринесла за този възход – педагогът. Един от тези всеотдайни преподаватели е пианистката Даниела Андонова. Нейни студенти от НМА „Панчо Владигеров” са лауреати на наши и международни конкурси. Споделя ни как е избрала призванието си:

„Често за пръв път родителите открехват вратата към музиката на своето дете, като го заведат на концерт. Мен лично това преживяване толкова силно ме впечатли, че сама пожелах да ми купят пиано. От началото знаех, че ще се занимавам само и единствено с това. Завърших Музикалната академия у нас в класа на Константин и Джулия Ганеви. Те са руски възпитаници и внесоха тамошната школа и у нас. Основния си музикален мироглед получих от тях. Усъвършенствах се в много майсторски класове, радвам се че получих впечатления не само от руската, а и от западната школа. След завършването на консерваторията изкарах специализация при световноизвестния педагог Фредерик Геверсв Белгия. Различните влияния малко или много обогатяват артиста и накрая той се превръща в космополит.”

За Даниела Андонова декември започна с концерт по случай 110 г. от рождението на Любомир Пипков. Пианистката разказа подробности за програмата:

„Смея да твърдя, че аз възродих цикъла „Пролетни приумици”. 30 години той не бе цялостно изпълняван. Посветен е на известната наша пианистка Марта Деянова. Представих го на фестивала Pianissimo през 2004 г. по повод един век от рождението на Любомир Пипков. Напоследък почти няма клавирен конкурс в България, на който да не звучат пиеси от този цикъл. Много се гордея, че съм сред изпълнителите на това прекрасно произведение. Имам силен афинитет към творчеството на гениалния творец Пипков. От една страна той се прекланя пред традиционната българска интонационна звучност без да цитира буквално фолклорната музика. От друга страна е френски възпитаник и тази естетика се усеща в творчеството му.”

Във втората част от концерта към Даниела Андонова се присъединиха колегите й от трио „Белини” – Иван Кръстев – цигулка и Христо Иванов – виолончело. Свирят заедно вече трета година. Според пианистката камерното и солово музициране взаимно се допълват и изграждат облика на завършения зрял музикант.

Друга изява на Даниела Андонова в последния месец от 2014 бе в зала „БИАД”. Концепцията й обедини 175 г. от рождението на Модест Мусоргски и представянето на творби от славянски автори. По свои думи, изпълнителката силно чувства връзката с корените си, но същевременно има усещане за универсалност в музиката:

„В своята артистична биография аз съм правила портрети на много композитори. Един от тях е Родион Шчедрин. Той е сред най-големите имена в съвременната композиторска школа, но клавирното му творчество не бе познато на мнозина в България. Направих няколко премиери на негови опуси. Като изпълнител винаги се старая репертоарът ми да е разнообразен и да включва от всички стилове.”



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

"Да не спираме да търсим" – посланието в музиката на Живко Василев

Необикновено пътешествие между музикални жанрове и географски локации ни очаква тази вечер, 14 ноември . В Зала 11 на НДК (Кино Люмиер)в София от 19 ч. мекият тон на българския народен инструмент кавал ще срещне класическия звук на Камерен..

публикувано на 14.11.24 в 10:15

"Притури са планината" – Deep Zone предават напред към поколенията хубавата българска музика

Властелините на доброто настроение DEEP ZONE Project подготвят своето топ събитие на годината – за първи път организират DEEP ZONE All Stars, в което събират всички техни вокали и колаборации през годините. А те не са никак малко за последния четвърт..

публикувано на 13.11.24 в 10:15

Амалгама от изкуства на есенното издание на SoFest

Есенното издание на SoFest ще привлече почитатели на различни изкуства в София с интересни събития и участници от различни страни. От 14 до 17 ноември в Sofia Live Club ги очакват две театрални постановки и разнообразни концерти. SoFest Autumn2024..

публикувано на 12.11.24 в 10:15