Художник и писател на свободна практика, Анелия Тончева вече от 15 години живее в САЩ, но връзката й с родината не е прекъсвала нито за миг. В началото преподава в българското училище в Бостън, показвайки на децата как да правят мартеници или да боядисват великденски яйца, но с времето се превръща в активен член на българската общност в града и желанието й да представи по-задълбочено българските традиции и фолклор става все по-силно. Така се появява първият й роман „Мистичната Емона”, необичайна любовна история между самодива и американски художник, чието действие е разположено в село Емона на българското Черноморие. Романът излезе на книжния пазар в САЩ и Великобритания миналата година и е написан в съавторство с Ребека Картър, писател и редактор от Ню Хемпшир, под общия артистичен псевдоним Ронеса Авеела.
Това име виждаме отпечатано на корицата и на новата им книга „Любов, светлина, ритуали“, която беше публикувана в САЩ в края на месец май. Новият том, обаче, не е в художествения жанр, а е посветен изцяло на българските традиции и обичаи с тяхната символика и произход, представени чрез текст и илюстрации. След всеки раздел има и малък тест за читателите, тъй като идеята на авторите е не само да опишат ритуалите, но и да ги направят интересни и разбираеми за всички възрасти.
Познато ли е българското културно наследство отвъд океана, как българите в Бостън се опитват да запазят живи нашите традиции и защо Анелия е отново в България? Чуйте интервюто с нея в звуковия файл.Повече от 100 филма, както и разнообразни дискусии по актуални теми очакват изкушените да научат повече за случващото се в момента в Украйна от първо лице. Петото издание на кинофестивала "ОКО" дава тази възможност от 8 до 15 ноември, като за първи..
Националното живописно триенале с тема “Мостове” събира 84 съвременни творци, които ще покажат 106 творби в Художествената галерия “Христо Цокев” в Габрово. Тазгодишната тема на изложбата – “Мостове”, включва два аспекта, пояснява д-р Нели..
Книгата "Ататюрк. История на идеи" от М. Шюкрю Ханиоглу ще бъде представена тази вечер от 18.00 ч. в аулата на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Книгата на М. Шукрю Ханиоглу за Мустафа Кемал Ататюрк не е просто поредната биография на..
Главата на статуята на богинята на Филипопол Тюхе е открита в Епископската базилика в Пловдив, съобщи ръководителят на разкопките Любомир Мерджанов. По..
Вече десет години студенти от Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий" полагат целенасочени усилия за насърчаване на четенето сред..
Българистиката е предмет на особена почит в държавния педагогически университет "Богдан Хмелницки" в украинския град Мелитопол. Затова не е изненада, че..