Популярните в джаз средите Лилия Илиева и „Минимум квартет” направиха вълнуващ предпразничен концерт в студио 1 на БНР с подкрепата на Музикална къща БНР, продуценти на събитието. Джаз композиции от първите десетилетия на 20-ти век като Day In Day Out, I Love You, All Of You, You Won't Forget Me, In Walked Bud, бяха интерпретирани с новите аранжименти на състава, вдъхновени от творчеството на джаз вокалисти като Ела Фицджералд, Кармен МакРей, Шърли Хорн и инструменталисти като Джон Колтрейн, Майлс Дейвис и Уейн Шортър.
Облик на музикалното единство на групата е вокалистката Лилия Илиева, чийто глас и песенна интерпретация са доказателство, че един артист би могъл да усвои езика на джаз музиката, независимо от своя произход и култура, стига да вложи достатъчно любов, желание и упорит труд. “Минимум” се създава през 2013г. в София, с идеята музиканти, споделящи сходно музикално образование, естетика и ценностна система, да свирят и творят заедно. Досега, освен редовните си изяви на софийската клубна сцена, Лилия Илиева и „Минимум квартет“ са участвали на джаз фестивалите във Велико Търново, Стара Загора, Бургас. Ето какво споделят китаристът Александър Логозаров и Лили за работата си:
С този концерт искаме да завършим сезона, преди лятото. Плановете ни са да подменим изцяло репертоара за следващата есен. Искаме да се запазим като банда. Имаме нетипичен подход, но изградихме нещо много ценно, свирейки заедно - едно ниво на сработване и усещане, което е много трудно постижимо в групи, които са направени за само за някое участие или фестивал. И всеки от нас оставя своя почерк в музиката. Всеки от нас прави аранжименти, които са доста смели и нетипични. Искахме да запазим настроението и хармонията. Търсим баланс и свирене, което се базира на взаимодействие. Много малко фиксиран материал и повече комуникация. Лили умее да се позиционира в музиката във всеки един момент. Зад нея ние свирим доста сложни неща и тя не се „подхлъзва“ по никакъв начин. Успява да се лее над това, което правим. Това е нашият звук – казва китаристът на ансамбъла, а Лили добавя: Нашият проект за мен е нещо много скъпо, най-вече заради музикантите, които участват в него. И за мен е привилегия да съм част от този „минимум“ състав, във всичките му форми. В случая – квинтет. Тези музиканти са невероятни професионалисти. Процесът на работа протича по много креативен начин, но ние сме екип в истинския смисъл на думата.
За нас това е дългоочакваното обединение. Събрахме се хора с еднаква естетика и идея за крайна цел – как трябва да звучим. Имаме своите „проби – грешки“, но след всеки концерт сме щастливи – добавя басистът Борис Таслев, а най-лаконичен е Димитър Льолев: Винаги е интересно. И за мен това са най-искрените музиканти.
Русенската опера днес поставя началото на празничните събития по повод 75-ата си годишнина с пърформанс пред своята сграда. Събитието ще представлява атрактивна ретро фотосесия за предстоящия юбилеен спектакъл на операта “Травиата”, която е първото..
На 9 ноември една от залите на Фолклорния ансамбъл "Тракия" в гр. Пловдив ще събере млади таланти за традиционния майсторски клас "С песните на Кичка Савова". Събитието се организира от фондация "Кичка Савова ", чийто председател е Стефка Здравкова,..
Излезе първата „Книга на песните на ЕС“ (The EU Songbook), която съдържа по 6 песни от всяка от 27-те страни членки на ЕС и химна на общността "Ода на радостта", предава БТА. Песенният сборник е датски проект с нестопанска цел и няма финансови връзки..
За Пламен Бонев De La Bona, като изпълнител и автор на музика 2024 година е изпълнена с обич. "Обичам" е заглавието на последния му сингъл, който е дал..