В края на юли, до средата на август Ансамбъл „Пирин” ще гостува на три френски сцени. Създаден преди повече от 60 г. в своята творческа биография и репертоар той има над 400 заглавия от песни, оркестрови пиеси, музика за хор, солисти и танцови постановки. Ансамбъл „Пирин” е изнесъл над 7000 концерта пред милиони зрители и слушатели в България и в 60 страни по всички континенти по света. Това е един от най-известните български фолклорни състави и посланици на българското народно изкуство. За поканата да гостуват във Франция, научаваме подробности от Данислав Кехайов, Главен художествен ръководител.
Народният певец Данислав Кехайов е един от най-забележителните съвременни представители на Тракийската фолклорна област. Ръководи ансамбъл „Пирин” от две години, а новите моменти в работата на ансамбъла се появяват всеки ден, според него:
Един от тези нови моменти е, че „Пирин” отново завладява големите световни сцени – продължава той. – Направихме турнета във Франция. В Париж, на площада пред Лувъра, се изявихме пред 10 000 парижани и туристи от цял свят. Аплодираха ни в Сицилия, Дубай, Румъния, Гърция. Успяхме да привлечем и продължаваме да попълваме редиците с изпълнители от младото поколение. Ние сме един голям творчески колектив, който продължава да се развива. Все още е тайна, но мога да подскажа само, че работим по два нови проекта за спектакли. Да се надяваме, че в началото на следващата година ще зарадваме своите почитатели.
Според османски документи край днешното село Биволяне в община Момчилград са живели над 500 дервиши , които са се обучавали в Елмалъ баба теке. Някога религиозният център се славел кат о най-голямото средище на дервишите в тази част на..
Рано сутрин момците и момите се събират на поляните, за да могат да играят със слънцето. "Смята се, че тогава слънцето играе, защото е най-дългото слънцестоене в годината" – това е най-важното, което трябва да знаем за Еньовден според осемгодишния..
Регионален етнографски музей в Пловдив отваря врати за XVІ-то издание на Седмицата на традиционните занаяти, съобщават организаторите от музея. Откриването е на Еньовден (24 юни), почитан в народната ни традиция като ден на билките и лечението..