Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Снимки в Руския държавен архив пазят спомени от Руско-турската освободителна война

БНР Новини
6
Представянето на пленения Осман паша на император Александър ІІ, художествена фототипия

В Руския държавен архив за кино- и фотодокументи се пазят около милион и половина фотодокументи, представящи различни събития не само от живота в Руската империя, Съветския съюз и Руската Федерация, но и от историята на света. В неговите фондове е достойно отразена и Руско-турската освободителна за България война от 1877-1878 г., разказва Римма Моисеева, заместник директор на Архива:

При нас се пазят общо 19 негатива, представящи кадри от Руско-турската война.  Имаме също така и 8 фотоалбума, издадени през онзи период, с общо 629 снимки.

Част от тези албуми постъпва в архива от Зимния дворец в Санкт Петербург.

Събитията, които са отразени, ни дават представа за руското командване – генералите Скобелев, Гурко, Драгомиров и други, но и за редовите войници от времето на Руско-турската война в България. Специално място е отредено на въоръжението и укрепленията, изградени от руските войски при военните действия. Имаме и снимки, посветени на изграждането на железопътни линии в България.

Офицери от 63-и пехотен Углицки полк
Снимките от албумите в Руския държавен архив дават представа включително и за самите военни действия, преминаването на Дунава от руските войски, боевете край Никопол, на Шипка, последната битка при Плевен.

От тях получаваме достатъчно пълна представа за Руско-турската война и боевете, които са се водили в България, пояснява Римма Моисеева и допълва: Освен тези фотодокументи имаме и такива, които са свързани с медицинското обслужване – лечението на ранените, лазаретите. Много са интересни кадрите, представящи турските бежанци в София, пленяването на турските войски, групи пленени турци.

Турски бежанци в София
Други фотоси пазят ликовете на православни свещеници, молебени, жертвите на войната, събирането на труповете след падането на Плевен.

Част от снимките ни позволяват да се потопим в ежедневието на войниците когато четат писма от свои близки или запълват свободното си време между боевете. Тези ценни фотодокументи са „неразделна част и от руската, и от българската история. Тъй като те ни разказват за това, как руснаци и българи са се сражавали рамо до рамо“, подчертава заместник-директорката на Руския държавен архив за кино- и фотодокументи Римма Моисеева:

Това са събития, които остават в народната памет. А нашият архив е хранилище на историческата истина за тях. Руско-турската война е част от нашата обща история. Та нали сме славяни!

Снимките са любезно предоставени от Руския държавен архив за кинофотодокументи



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Християнското семейство укрепва връзката с Бога

Въведение Богородично е един от най-древните и почитани празници в Православния свят, въведен в Константинопол около VIII век, по времето на патриарх Тарасий. Едва шест века по-късно, празникът започва да се отбелязва и в Западна Европа при папа..

публикувано на 21.11.24 в 05:30
Авторката на книгата Милена Димитрова

Книгата "Десет велики българолюбци" като оазис за вдъхновение

"Десет велики българолюбци" е оазис и място за вдъхновение. С тези думи вицепрезидентът Илияна Йотова описа новата книга на журналиста Милена Димитрова, чиято премиера събра във вторник вечер в Национа лната библиотека "Св. св. Кирил и Методий"..

публикувано на 20.11.24 в 08:26
Гробницата на тракийския цар Севт III в могилата Голямата Косматка

Преди 20 години археологът Георги Китов открива гроба на цар Севт III

През 2007 г., на 11 юни президентът на САЩ Джордж Буш-младши е на посещение в София. По решение на тогавашния протокол пресконференцията, която дава за медиите се провежда сред експонатите на Националния археологически музей. Официалният обяд за госта..

публикувано на 12.11.24 в 12:00