Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Денят на пророк Илия – най-почитания старозаветен светец у нас

На 20 юли православието почита Св. пророк Илия

Тетевенски манастир „Св. пророк Илия”
Снимка: БГНЕС-архив

Роден през Х в. пр. Хр., потомък на Аарон, той бил „въздържан в храна, скромен в облекло и строг към себе си и другите“. Житието му е изпълнено с чудеса, започнали още в ранна възраст. Предание разказва, че баща му имал видение, в което благообразни мъже беседвали с детето Илия, повивали го с огън и го кърмели с огнен пламък. Свещениците разтълкували видението така: „На детето ще почива Божията благодат; словото му ще бъде като огън, силно и действено; животът му – угоден Богу; и ще съди той Израиля с меч и огън. Името Илия значи крепост Господня.“

Борил се срещу идолопоклонничеството и избиването на пророците, в което най-яростни били цар Ахав и жена му, пророкът отишъл при царя и му казал: „Заради греховете ти от днес няма да има дъжд, ни роса, докато не помоля Господа за това!“ И „заключил“ небето за три години и шест месеца. Ахав искал да убие Илия, но Господ казал на своя пророк да се скрие при поток, близо до р. Йордан и изпратил врани, които му носели храна..

На входа на църквата „Свети Илия” в с. Селище, Благоевградско, строена преди 150 години, пророкът е изобразен с меч в дясната ръка и свитък в лявата

Последното чудо в житието на Св. пророк Илия е неговото напускане на този свят – единствен сред Божиите избраници. Когато настъпил денят, той бил със своя ученик св. пророк Елисей. Появила се огнена колесница, водена от огнени коне, в която светият пророк бил прибран и така се възнесъл на небето. За св. пророк Илия е писано в Стария и Новия завет, в Талмуда и Корана. У нас има много църкви на неговото име.

Народният празник Илинден е свързан с представата, че светецът е повелител на летните гръмотевици и трескавици“. 

С кои езически божества го свързвали някога, какви поверия и легенди пази българският фолклор за светеца, можете да научите ТУК.


Снимки: БГНЕС




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Бакаджишкият манастир пази ценни реликви от Освобожението на България

Доброволци се включват в почистването и възстановяването на манастира "Св. Спас" до връх Бакаджик. Акцията се организира на 2 ноември от кмета на близкото село Чарган Стоимен Петров. съобщава БТА. Храмът в манастира е първият в страната,..

публикувано на 03.11.24 в 08:05

На Архангелова задушница възпоменаваме починалите и раздаваме милостиня

В календара на Българската православна църква са отредени и три специални дни, в които вярващите отправят молитви към Бога и раздават милостиня в памет на починалите си близки. Това са трите Задушници, които винаги се отбелязват в съботите, преди..

публикувано на 02.11.24 в 04:25

Тайната мисия на цепелин L 59 или как Ямбол влезе в историята със световен рекорд

В една мразовита ноемврийска утрин на 1917 г., в разгара на Първата световна война, от базата край Ямбол излита цепелин L 59 към Танзания. Целта е да се доставят боеприпаси и материали на немски военни части, намиращи се в отдалечена и дива местност...

публикувано на 01.11.24 в 11:55