Вицепрезидентът Илияна Йотова и Иван Паслар, председател на населения с българи район Тараклия в Молдова, обсъдиха в президентството предстоящата административно-териториална реформа в Молдова и евентуалните последствия от нея. Независимо от уверенията на молдовските власти, че Тараклийският район ще запази своята цялост, българите там изразяват притеснение, че при новото райониране той ще загуби статута си на център на българщината. Вицепрезидентът пое ангажимент за единна позиция на българската държава, която да бъде отстоявана пред молдовските власти. Илияна Йотова даде пример с общите действия по отношение запазването на целостта на Болградския регион при осъществяването на административно-териториалната реформа в Украйна.
Йотова и Паслар разговаряха и за развитието на Тараклийския държавен университет „Григорий Цамблак“, който е единственото българско висше учебно заведение в чужбина. В момента в Тараклийския университет се обучават студенти по специалност „Бизнес мениджмънт“ на Русенския университет „Ангел Кънчев“ и се преговаря висшето училище да се преобразува във филиал русенското висше учебно заведение. Йотова заяви позицията си, че университетът има повече потенциал за развитие и образованието, което дава, трябва да е съобразено със спецификите на региона, за да могат завършилите да останат и да развиват Тараклия.
Председателят на район Тараклия постави пред вицепрезидента и проблема с липсата на учители от България и учебници на български език.
Беше обсъдена и идеята на Илияна Йотова за създаване на културен център в Тараклия с по-широка дейност. Йотова и Паслар разговаряха също и за засилването на бизнес контактите между България и населения с българи молдовски район. В края на срещата, Иван Паслар изказа благодарността си към вицепрезидента за неизменната подкрепа за сънародниците ни в Молдова.Българи, които днес са в Сърбия - гласуват в секциите в Босилеград и Цариброд, казаха за БНР ангажираните с вота от другата страна на границата, предава кореспондентът на БНР в Кюстендил Кирил Фалин. До 15 часа в Цариброд са гласували над 300 души,..
Изключително висока избирателна активност до средата на деня бележи една от 16-те изборни секции, разположени в сърцето на Европа – Брюксел. 334 българи (към 15 часа българско време) вече упражниха правото си на вот в Секция 2 към Постоянното..
23 са изборните секции, в които могат да гласуват българите в Гърция днес. Те са с пет по-малко от броя им на вота от 9 юни тази година. Най-много секции – пет – са открити на остров Крит. Те се намират на удобни за избирателите места...