През последните няколко години все по-често свързваме името на Биляна Чокоева-Ангелова с красивите видеоклипове, заснети върху красивите ѝ песни. Изпълнителите, които ги представят, са сред най-известните и обичани певци – Маргарита Хранова, Мариана Попова, Миро... В тези естетски видеа внушението на музика и текст, създадени от нея, намира своя „прочит“ в мълчаливата игра на наистина изключителни актьори – Койна Русева, Стефка Янорова и др., които разказват човешки истории, пресъздават състояния и емоции.
В началото Биляна няма много контакти в тези среди, но постепенно се запознава с хора, които я подкрепят. Сред тях е Емил Бояджиев, който аранжира песните ѝ и я подпомага всячески. „Марги Хранова прие да изпълни две мои песни, получиха се дори по-хубаво, отколкото си мечтаех“ – спомня си Биляна, която продължава да твори и за деца:
„Посоката на Игор да възражда стойностна музика и визия, съдържа много ценен потенциал. Благодарна съм, че се отделяме от общата звукова маса, която залива пространството, често с по-ниски критерии. В тези малки филмови истории се срещат няколко вида изкуство. Музиката и текстът предразполагат към по-нататъшно драматургично развитие, а Игор винаги усеща много добре посоката, в която да разгърне посланието. Мисля, че това е начин да се въздейства в тези тъмни времена - на по-дълбоко, по-светло и по-добродетелно ниво, да се замисли човек върху това каква е мисията му в живота, а не просто да гледа на музиката консуматорски. Важно е да се среща с красиви неща, които да го провокират и вдъхновяват да създава и с нещо красиво да допринесе към този свят. Затова вече не се оглеждам какво получавам – награди, обратна реакция… Много ми се иска по някакъв красив начин да изразя своята благодарност към Бог за това, което ми е дал - най-смисленото нещо за мен.“
Колкото до връзката с класическата музика – първата любов на Биляна, ще я чуем в тембъра на цигулката „Страдивариус“ (от 1710 г.) в ръцете на Светлин Русев, който свири в две от песните ѝ. Както и пианото, под пръстите на друг световноизвестен български музикант – Людмил Ангелов. Биляна е щастлива, че и двете ѝ деца са свързани с музиката – и като занимания, и като духовни ценности.
Kottarashky е един от най-интересните автори на музика, които се появиха на българската сцена в първото десетилетие от новия век. Зад този псевдоним стои Никола Груев, който неуморно експериментира със смесването на жанрове. Познаваме го предимно с..
“Борис Христов – Посланик на българската песен” – така е озаглавен концертът на оперният певец Пламен Бейков и на пианистката Божена Петрова, който ще се състои тази вечер в Първо студио на БНР. “ Програмата е опит за реконструкция на творческите..
Малко познати произведения в изпълнение на изключителни музиканти очаква столичната публика на 6 ноември в зала "България". Ще прозвучат Вариации върху тема на Франк Бридж, оп. 10 – ранна творба на Бенджамин Бритън , посветена на неговия учител по..
Мери Бойс Бенд изпълняват обещанието си да изпият лятото докрай с новата си песен "Събуди ме чак през май". Верни на себе си, в навечерието на зимата..
Младият певец Тодор Гаджалов представя новата си авторска песен "Заключена врата". Тя е вдъхновена от борбата на всеки човек със собствените му..