В The Field Museum в Чикаго ще бъде открита на 31 март първата по рода си международна изложба, проследяваща развитието на някои от най-ранните земеделски общности в Югоизточна Европа до появата на племенни кралства и монархии, съобщиха от Националния исторически музей на България. “Първите владетели на Европа” представя артефакти от 11 държави на Стария континент, съхранявани в 26 музея.
Това е първото по рода си мащабно сътрудничество между Северна Америка и Югоизточна Европа. В експозицията централно място заемат 32 експоната от три български музея - Националния исторически музей и регионалните музеи в Русе и Варна. Българското участие е финансирано от фондация “Америка за България”.
Сред представяните експонати са части от Боровското сребърно съкровище от първата половина на IV в. пр. Хр., находки от могилния гроб на тракийски аристократ от Голямата могила до с. Златиница и част от най-старото обработено злато в света, открито във Варненския халколитен некропол и датирано в периода между 4600 и 4200 г. пр. Хр.
На 30 ноември православната ни църква почита паметта на св. ап. Андрей. Той е брат на свети първовърховен апостол Петър и се нарича Първозвани, понеже пръв от апостолите бил повикан да тръгне след Спасителя. От ранни години презирал суетата на..
Преди 105 години, на 27 ноември 1919 г., в парижкото предградие Ньой сюр Сен е подписан договор, който официално слага край на участието на България в Първата световна война (1914-1918). Историците определят документа като "поредната национална..
На 25 ноември Българската православна църка почита паметта на св. Климент Охридски. Виден архиепископ, учител и книжовник, той е един от най-изявените ученици на братята Кирил и Методий, светите Седмочисленици – първоучителите на българите. След..
На 30 ноември православната ни църква почита паметта на св. ап. Андрей. Той е брат на свети първовърховен апостол Петър и се нарича Първозвани,..