Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Румен Радев: Политици от правителството и НС в много случаи не защитават българските интереси

Снимка: БТА

Президентът Румен Радев упрекна управляващите, че нямат свое мнение и позиция, а следват тези на големите партньорски държави. Той направи изявлението си пред журналисти след възникналото напрежение между правителството и президентството относно посещението у нас на Володимир Зеленски. “Винаги съм защитавал българския интерес, а не интереса на други държави. Въпросът е чии интереси защитават политици от парламента и от правителството – очевидно в много случаи не българските”, каза още държавният глава.  

Румен Радев критикува Министерския съвет и за това, че не е съгласувал с него предварително визитата на украинския президент. “В тази ситуация най-лесно за мен беше да не провеждам срещата, но това не е добър сигнал за България и към 300 хил. българи в Украйна”, изтъкна той.  

По повод намерението да бъдат предоставени муниции на Украйна, президентът попита как за един ден Народното събрание е решило да развърже ръцете на правителството и да се изпразнят складовете с военновременни запаси на Българската армия. “Колкото и да ви убеждават, че те ще бъдат запълнени много бързо - това не е вярно. Тези процеси отнемат години”, заяви той.  

Румен Радев изрази недоволство също от решението за продажбата на реакторите за АЕЦ “Белене” на Украйна. По думите му, не става въпрос само за тях, но и за съдбата на проекта за втора атомна електроцентрала.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Росица Матева

Няма да преброяват повторно бюлетините от последните избори

Няма да има ново броене на бюлетините от последните парламентарни избори от октомври 2024 г. Централната избирателна комисия се събра днес на заседание, след като вчера Конституционният съд разпореди да се изчислят наново резултати от парламентарните..

публикувано на 27.02.25 в 14:07

Часът на Радио България по програма "Христо Ботев" - Брой 40

В брой 40 на предаването ви предлагаме : Във вълшебния свят на "Вазовчетата" и българския език във Франция – интервю с  Янета Димитрова, преподавател в БНУ „Иван Вазов“ в Париж и отговорник за Международния литературен конкурс "Вълшебното..

публикувано на 27.02.25 в 12:00
“Матей Миткалото”, художник Калина Тасева

Ученици от Добрич пресъздават изобретения на Матей Преображенски

Възпитаници на Професионалната гимназия по техника и строителство "М. В. Ломоносов" в Добрич представят реконструирани от тях изобретения на отец Матей Преображенски – Миткалото в Регионалния исторически музей на града, на 27 февруари. Поводът за..

публикувано на 27.02.25 в 06:30