В Ямбол днес ще бъде открит първият бюст-паметник на Иван Параскевов, по чиято идея е създадено Браилското знаме, първообраз на националния ни трибагреник.
Родолюбецът, който е роден около 1817 г. в Ямбол, а после се мести в Браила, е особено активен при подготовката на Освободителната война от 1877-1878 г. Той откликва на идеята да се изработи знаме от браилските граждани за някоя от опълченските дружини и поема материалните разходи по ушиването му. Предлага и макета на знамето – бял, зелен и червен плат, разположени хоризонтално.
Изработването му е възложено на 14-годишната дъщеря на Иван Параскевов – Стилияна. На 8 май 1877 г. знамето е предадено лично от двамата на главнокомандващия Николай Николаевич, който обещава да го връчи на някоя опълченска дружина, разказват от Община Ямбол.
През март 1879 г. близък на Параскевови внася знамето на заседание на Учредителното събрание във Велико Търново. Всички депутати го посрещат със ставане на крака и на 26 март 1879 г. чл. 3 от Търновската конституция го определя като „българското народно знаме”.
Археолози проучиха некропол в местността Каваци край Созопол. Периметърът, в който се намира е част от историята на Аполония Понтийска и е датиран от IV в. пр. Хр. " Това е един много участък с интересни погребения, в които се открива нюанс на..
Много рядка и ценна стъклена бутилка откриха археолозите в гроб от ІІ в. в южния некропол на римската колония Деултум край село Дебелт /Югоизточна България/. Уникалното е, че върху нея е изобразен митът за чудовището Химера, победено от героя..
Православната ни църква отбелязва днес Събора на св. Архангел Михаил, предводител на небесното войнство и безплътните ангелски йерархии, победили силите на мрака. Това е един от най-тачените есенни неподвижни християнски празници, наричан още..