След делника идва и празник. За работещите в Българското национално радио това е 25 януари – ден на равносметка, професионално удовлетворение и … награди. На официална церемония утре вечер ще разберем кой ще отнесе статуетката на "Сирак Скитник" – едно от най-престижните журналистически отличия у нас, връчвано от общественото радио. има три номинации за тазгодишните награди.
Но за нас, журналистите от многоезичната обществена медия, най-голямата награда е доверието и обичта на многобройните ни приятели от всички краища на света.
По повод празника ни, верни слушатели и потребители на Радио България, се свързаха с нас, за да ни подкрепят и да изкажат своята благодарност, че ни има.
Вижте видеото:
"Благодаря на Радио България, че разказва за всички българи в чужбина, които са активни, обичат България и се опитват да съхранят нашата култура и традиции извън граница"- казва в обръщение Мария Самичкова, говорител на Българската асоциация в Невада, САЩ и добавя:
"Като българин, живеещ в чужбина, не мога да пропусна да благодаря за това, че отразявате всички наши инициативи, като Фестивала за култура и изкуства през май месец. Вие винаги първи разказвате за нашите активности, свързани с култура, наука, за нашите училища. А тук, във Вегас, имаме две неделни училища и нова театрална трупа за най-младите таланти – "Джуджета в чекмеджета". Пожелавам ви през 2024 г. да продължавате да творите и вдъхновявате. И да останете най-професионалната и позитивна медия в България. Благодаря ви, че ви има!"
Според Венета Ненкова, културолог, журналист и директор на българското неделно училище "Илия и Асен Пейкови" в Рим, журналистите от Радио България с изключителен професионализъм защитават обществения характер на медията, в която работят. Защото:
"Да си журналист не означава да си посредник в предаването на информация. Един добър журналист е изследовател, артист, поет, търсач на духовни ценности и възпитател. Ето, всичко това са колегите от Радио България. И аз искрено се надявам сътрудничеството на вашата медия с българските общности да не прекъсва, защото това е нашата жива връзка с родната.
Като огледало на българите в чужбина и жизнено важен барометър на българската диаспора зад граници – така определя Радио България директорът на българското училище "Васил Левски" в Саарбрюкен, Германия Евелина Аврамова, която е и говорител на Асоциацията на българските училища в чужбина (АБУЧ). И още:
"Чрез вас ние изживяваме всяка българска радост, чрез вас научаваме един за друг много повече, успяваме да съизмерим успехите си. Благодаря ви за професионалния ви труд и за всичко, което досега сте направили. А то е много! Преглеждайки работата само от записите, които сте реализирали с българските училища в чужбина- наистина се оказва, че е много! И всичко това е поднесено с толкова такт, умереност и професионализъм! Ние ви обичаме, ценим ви и имам нужда от вас!"
С Радио България се свърза и Елка Русков, почетен консул на България във Вашингтон и съпредседател на Българския център за култура и наследство в Сиатъл, САЩ със следното послание:
"Искам да поздравя екипа на Радио България за актуалните новини, професионализма, за ентусиазма, с които ни даряват, особено през последната година на съвместна работа. Чрез вас българската общност в Сиатъл се информира по най-бърз начин за най-новите събития, свързани с живота на диаспорите ни по света и в родината. Благодаря ви много и до нови работни срещи!"
Вижте още:
Видео: Венета НиколоваПочти месец след провелите се на 27 октомври предсрочни парламентарни избори, 51-ото Народно събрание все още не може да започне работа, защото народните представители не могат да изберат пръв сред равни. Политическата безпътица в България се допълва..
В посолството на България в Стокхолм бяха представени публикуваните в Швеция мемоари на шведската журналистка Ребека Хибинет, живяла в България през 70-те години на ХХ век, съобщиха от дипломатическата ни мисия. В общо трите части на..
Будител – човек, който със своите действия, идеи или творчество пробужда духа на народа, съхранява и разпространява националното самосъзнание, култура и образование. В Българската история това понятие се свързва най-често с периода на Възраждането..