На 30 ноември православната ни църква почита паметта на св. ап. Андрей.
Той е брат на свети първовърховен апостол Петър и се нарича Първозвани, понеже пръв от апостолите бил повикан да тръгне след Спасителя. От ранни години презирал суетата на този свят и жадувал за Божията истина. Затова станал ученик на Йоан Предтеча, а след това последвал Спасителя, заедно с брат си Петър.
Когато апостолите след Петдесетница тръгнали да проповядват Словото Божие по разни страни, ап. Андрей се отправил на север. През Мала Азия, Гърция, по нашите брегове на Черно море, накрая стигнал до страната на скитите, днешна Русия.
Светият апостол загинал мъченически като бил разпънат на кръст в Патра. Според историците, св. Андрей е покровител на древните българи на северозапад от Черно море, където проповядвал до смъртта си и обърнал към вярата много езичници.
Смята се, че Св. Андрей е апостолът на православните християни, защото ръкоположил първия епископ в Цариград – апостол Стахий. А от Цариградската патриаршия българи, сърби, руси и други православни славяни получили св. Кръщение и миропомазание. Именно сред нашите народи св. Андрей е на особена почит. Той е духовен покровител на православни църкви и манастири.
В София се намира един от тези храмове, построен през 1926 г., в памет на опълченците от Руско-турската освободителна война 1877-1878 г., защитили рода и вярата на предците си.
Вижте още:
Снимки: bg-patriarshia.bg, архивВ Скопие се проведе заседание на съвместната комисия по историческите въпроси между България и Северна Македония. Поради обновения състав на македонската страна в комисията основно са обсъдени „принципите на работа, протоколни и..
Над 150 експоната от 14 български музея ще участват в изложба под наслов „Древна Тракия и античния свят“. Експозицията ще бъде открита на 3 ноември в музея „Гети“ в Лос Анджелис и ще продължи до 3 март 2025 г., съобщават от Националния..
На 26 октомври Църквата ни почита паметта на св. великомъченик Димитър Солунски, считан за един от най-великите светии сред Православието. У нас името му се свързва и с възстановяването на Второто българско царство през XII век, когато братята-боляри..