В Босилеград се подготвя издаването на ново детско списание на майчин български език, което ще носи заглавието "Детски мечти". Инициативата е на Националния съвет на българското малцинство в Сърбия, информира БТА.
По повод бъдещото издание се проведе работна среща с участието на председателя на съвета Стефан Стойков, учители от Босилеград, директора на Народната библиотека “Христо Ботев” Горан Миланов, педагози и писателката от Цариброд Елизабета Георгиева, както и директора на издателство “Ново Братство” от Ниш Мила Васов.
Участниците обсъдиха значението на детското списание като инструмент за съхранение на българския език и културна идентичност в Сърбия. Те изтъкнаха, че децата трябва да имат възможност да четат, учат и мечтаят на своя роден език особено в ранна възраст, когато се изграждат основите на езиковата и културна принадлежност.
Новото издание ще излиза четири пъти годишно и ще се разпространява безплатно сред децата в Босилеград, Цариброд, Звонце, Клисура, Божица и Иваново. Неговото съдържание ще включва стихове, разкази, комикси, любопитни факти и образователни материали, представени по достъпен и увлекателен начин.
Редактор: Диана Цанкова
Снимка: Милена Миленова
Феликс-Максимилиан Богориди-Ливен е роден в Русе през 1973 г., а през 1977 г. баща му е убит в концлагера "Белене". През 1987 г. той бяга от България. Завършил е Московската духовна академия. Бил е свещеник в Гърция, в Кралския дом на Испания,..
Третото издание на културния форум "Обредните хлябове - наследието на Чушмелий", посветен на съхранението и популяризирането на традициите, свързани с обредните хлябове на българите в Бесарабия, се състоя в българското село Криничное (Чушмелий) в Болградски..
През последните две седмици в часовете по родинознание в Българското неделно училище "Родолюбие" в Норич, Англия, учениците от първи и втори клас имаха възможност да се потопят в магията на българските носии и шевици. Това предаде БТА, като се позова на..