Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

61% от местата за настаняване на бежанци у нас вече са заети

Снимка: ЕПА/БГНЕС

61% от местата, с които разполагат териториалните поделения на Държавната агенция за бежанците, вече са заети. „От общо 6 000 възможности за настаняване на чужденците, към 23 януари година са ангажирани 3 672“, съобщи в представителят на Агенцията Татяна Кулинова. „2 751 от хората са граждани на Сирия“, обясни допълни тя и уточни, че именно потокът от тази страна е увеличил бежанският натиск над България. У нас на чужденците се предоставят четири вида закрила – убежище, статут на бежанец, хуманитарен статут и временна закрила. Според статистиката, до края на 2014 г. повече от потърсилите закрила бежанци са мъже. От БЧК-Русе съобщиха, че в Приюта за деца и в Дневния  център за деца на улицата през миналата година са били настанени 20 деца – 12 от Сирия, 4 от Ливан, 2 от Ирак и по 1 от Иран и Афганистан. 17 от малчуганите са били задържани заедно с родителите им на ГКПП „Дунав мост“. От Граничната полиция в Русе информираха, че от началото на месеца на ГКПП „Дунав мост“ са заловени близо 20 нелегални емигранти. Последният случай е от вчера, когато са хванати петима афганистанци, скрити в ремаркетата на два камиона.
В Русе Татяна Кулинова участва в организирана от областния управител Стефко Бурджиев среща с представители на институции, работещи с търсещи и получили международна закрила лица, както и с нелегални имигранти и емигранти. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Тръгна делото за катастрофата в Разград

Делото за катастрофата в Разград, при която през юли 19-годишен младеж се вряза в заведение с автомобила си и трима души загинаха, ще продължи на 27 ноември. То ще се гледа от състав на Окръжния съд в Русе. До днешното разпоредително заседание в Русе се стигна, след като всички съдебни състави в Разград си направиха отвод.  Адвокатите на семействата..

публикувано на 11.11.25 в 16:25

Шампион с кауза

Русенец постави рекорд на Гинес с плуване в ледени води. Това е поредната благотворителна кауза на Теодор Цветков.  Мъжът влезе в ледени води в знак на подкрепа на мъжете, които имат проблеми с психичното си здраве. С инициативата си русенецът иска да привлече внимание към темата за мъжката уязвимост и нуждата свободно да се говори за това.  "Това е..

публикувано на 11.11.25 в 10:44

Гледат делото за трагедията в Разград

За 10:00 часа днес в Окръжен съд - Русе е насрочено разпоредителното заседание по делото срещу 19-годишния младеж, който през юли се вряза с автомобила си в заведение в Разград и причини смъртта на трима души. На извършителя бе наложена мярка "Домашен арест" и това предизвика реакция на близките на загиналите. Делото ще се гледа в Русе, тъй като..

публикувано на 11.11.25 в 09:52

Оранжев код за валежи в Русенско

Оранжев код за обилни валежи е обявен в Русенско за днес, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. Очакваните количества дъжд са около 35 – 40 л/кв. м, което е в т.нар. долен диапазон на оранжевия код. На места обаче са възможни локални наводнения. Очакванията са валежите да спрат довечера.    В Областната администрация в..

публикувано на 11.11.25 в 08:10

Неизвестен стреля по кучета от засада

Множество сигнали за застреляни домашни кучета в 4 русенски села са постъпили през последните дни в полицията. Според собствениците инцидентите се случват, докато разхождат домашните си любимци и някой стрелял от далечината.    Хората предполагат, че най-вероятно става дума за един и същ извършител, тъй като действията са почти идентични...

публикувано на 10.11.25 в 10:36

Камери за контрол на скоростта поиска кметът на Русе

Експертно становище и предложения от сектор "Пътна полиция" за монтиране на камери, с които да се контролира скоростта в рискови участъци на Русе, е поискал кметът Пенчо Милков. Това написа градоначалникът в официалния си профил във фейсбук.  Предложените места включват булевардите "България", "Липник", "Христо Ботев" и "Тутракан", улиците..

публикувано на 08.11.25 в 09:43

Панихида в памет на жертвите

В местността Бальов дол за трета поредна година бе отслужена панихида в памет на русенски интелектуалци, убити без съд и присъда след 9 септември 1944 г.  Сред тях са Тонка Обретенова – внучка на Баба Тонка и съпругът ѝ Нико Просеничков - директор на Мъжката гимназия в Русе. Това съобщиха от областната администрация.  На поклонението присъства..

публикувано на 07.11.25 в 13:42