Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изложбата е посветена на 115 години от рождението на нашия именит земляк

Българският пейзаж, създаден от Иван Христов

Иван Христов: "Картината, песента, книгата- са същността на моя живот"

10
Снимка: Ваня Минева


"Българският пейзаж, създаден от Иван Христов (1900-1987)", така е наречена експозицията, която е подредена в голямата зала на видинската художествена галерия "Никола Петров". Откриването на изложбата е в сряда (4 февруари 2015 година), от 11:30 часа.

Видинската галерия притежава 15 творби на един от най-изтъкнатите майстори на българския пейзаж. Негови творби се пазят във фондовете на Националната художествена галерия, Софийската и почти всички регионални галерии у нас. Платна на Иван Христов има в множество частни колекции и колекционери както в България, така и по света.


"Картината, песента, книгата- са същността на моя живот", казва Иван Христов.

Богдан Александров"Изложбата посвещаваме на 115 години от рождението на нашия именит земляк, световноизвестен пейзажист. С Видин са свързани неговите първи стъпки. Връща се и рисува Видин и в зрелите си години. Посетителите на изложбата ще видят в картините му чара на стария Видин, природните красоти на Белоградчик, но и любими негови кътчета от цяла България. Тъй като авторът твори почти в цялата страна. В изложбата са представени както творби от ранното му творчество, така и платна от различни периоди от живота му. Опитали сме се да направим едно цялостно изследване на Иван Христов. Топлината в картините му е следствие и от използването на една техника, наречена цветна имприматура- полагането в началото на работата по картината на един равен тон, с който покрива платното, и от който после маестрото "вади" цветовете. Това е една техника, която са използвали старите майстори. Иван Христов я е познавал и е един от малцината, които най-умело са я интерпретирали. Той е един от класиците на пейзажа", каза за автора Богдан Александров, уредник във видинската галерия "Никола Петров".

Изложба на Иван Христов, ВидинА ето как видинската художествена галерия "Никола Петров" представя автора: Иван Христов е роден на 19.01.1900 година във Видин. През 1919 година учи във Втора мъжка гимназия в София. Завършва "Живопис" при проф. Никола Ганушев в Художествената Академия в София. От 1927 до 1932 година учителства в Трявна и Пловдив. През 1942 година работи в Държавната художествена галерия в Пловдив, след което се установява като художник на свободна практика в София.

Отдаден е почти изключително на пейзажната живопис. Още в началото на творческия си път се оформя своеобразния му  живописен почерк, който с малко вариации остава характерен за  цялото му творчество. Контрастните съпоставяния на дълбоки тонове, стигащи до черното, с ярки светли багри, както и нервните, поривисти движения на четката стоят в основата на живописно-техническия похват на художника.

Изложба на Иван Христов, ВидинТези вечни изяви на световната култура се е случвало да се осъществяват едновременно и плодоносно в таланта на един творец, стопляни от един избухващ огън, от един благороден стремеж към красотата- нравствена предпоставка в изграждането на общочовешките, обществените идеали. Случвало се е от тези изяви да се е развивала онази, която е залегнала дълбоко в индивидуалното духовно начало, и се е явила като предразположение на твореца.

Иван Христов показва завиден дар да превръща обикновените  наблюдения над природата в емоционално изкуство. Той е един от малкото български художници, който без колебание през цялата си творческа дейност възвеличава пейзажното изкуство- изключително българския пейзаж, нашия град, нашата къща, нашата улица, нашата природа. Иван Христов ги одухотвори- и те заживяха в представите на зрителя като природа, като град, като къща. Те принадлежаха само на неговите платна и на българското изкуство. Чрез неговото изкуство ние заобичахме романтиката на Трявна- онзи град, който приобщи Иван Христов като свой син, изпитахме интимността на Копривщица. Христов ни поразява с монументалния вид на Търново и Пловдив, възвеличени неподражаемо от неговата четка, със своеобразната приказност на  Белоградчик, Мелник, Балчик, Видин, Родопите, Созопол, със строгостта на възрожденската архитектура на притаените сред планините манастири- Рилски, Бачковски, Преображенски.

От 1924 до 1974 година Иван Христов има 50 самостоятелни изложби. Излага в Рим, Генуа, Варшава, Букурещ, Берлин.

Иван Христов е награден с орден "Кирил и Методий" I степен. Със златен медал на Международната изложба в Париж през 1938 година. Носител е на званието "Народен художник". Умира на 27.03.1987 година в София.

Силата на неговата живопис се крие в безпределната сила на любовта му към българския пейзаж, любов изявила се в онзи сложен път, който той измина в стремежа си да разкрие прелестите на нашата, българска природа, на нашия старинен град, одухотворен от своята история, архитектура и колорит. (Изготвил: Красимир Кръстев)



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Да посрещнем утрото и в четвъртък заедно

В първите часове на 12-тия ден от 12-тия месец на 2024 година екипът на Радио Шумен – Розалина Чернева и Диана Лазарова ви кани да бъдем заедно между 6,00 и 10,00. Сред акцентите са рубриките „Новините на детски език“ и „Евранет+“, както и поканата на Фондация „Шанс за бездомните животни“ в Търговище да си купите календар, в който моделите са..

публикувано на 11.12.24 в 16:55

Актуалното в "Днес"

Какво ще чуете в предаването " Днес": Къде се губи водата на Шумен? Кои са краткосрочните мерки? Според кмета Христо Христов, по 43 000 кубика се ползват на ден от Шумен и по изчисленията му 1 млн. кубика се губят. Той ще настоява еко министерството да редуцира водата за екологично оросяване на река Камчия. По схемата BETL са измамени..

публикувано на 11.12.24 в 12:43

"Оттука започва денят" в сряда

Започнете деня с Радио Шумен, музикалния избор на Данаил Денчев и тематичния  подбор на Цветелина Георгиева. Ще си говорим много за Коледа и празници, и достатъчно за работа и цени.  Още коледни базари се откриват в Североизтока, къде и кога? Радио Шумен също ви кани на благотворителна изложба базар. Ще чуете тези, които вече уважиха поканата. На..

публикувано на 11.12.24 в 02:10

С ,,Денят на совите" и във вторник

    За какво никога не е късно? Това е една от темите за разговор в предаването ,,Денят на совите“ на 10 декември. В късната рубрика ще говорим за богатствата на Шуменското плато. Гост ще ни е Цветослав Георгиев, който е бил председател на шуменския клуб по пещерно дело. Ще чуем неразказвани истории за подземните чудеса на платото. Бъдете от 21..

публикувано на 10.12.24 в 18:44

„Днес“ в следобеда на 6 декември

Какъв е шансът на коалицията ГЕРБ-СДС да реализира кабинет с Бойко Борисов като премиер? На днешната дата през 2016 г. при дерайлирането на цистерна с пропан-бутан и последвалия взрив загинаха 7 души, а 29 пострадаха. Инцидентът стана рано сутринта в центъра на шуменското село Хитрино. Ще си спомним за трагедията с разказа на Бояна Петрова. Тя бе..

публикувано на 10.12.24 в 12:39

В Денят на совите на 9-ти декември

Ще коментираме колко дебел е портфейла на българина и дали тази зима ще трябва да избира между храната, отоплението и нещо друго. По-късно ще разкажем за коледните базари в Нови пазар, за да насочим вниманието си към една възможност да даваме от себе си. А след това ще попитаме: Какво най-лесно се дава, подарява или раздава? Тема, в която да има за..

публикувано на 09.12.24 в 20:02

„Днес“ в следобеда на 6 декември

Какво ново има да каже кметският екип на Шумен по темата с предложената по-висока такса смет за следващата година? Ще бъде ли избран председател на Народното събрание от 11 опит? Достъпен ли е вече за пациентите новият ядрено-магнитен резонанс в шуменската многопрофилна болница? Как празнуват Никулден в Силистра и Тутракан?  Каква е..

публикувано на 06.12.24 в 12:51