Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ветеринарите се готвят за протест

| обновено на 02.06.14 в 14:28
Снимка: БГНЕС
Българският ветеринарен съюз обяви, че след 30-и юни започва ефективни протести. Недоволството на ветеринарите е породено от факта, че цените, които държавата определя за профилактични дейности за 2014-а година, са занижени 3-4 пъти.

Д-р Вяра Гришина заяви: Според този проект на тарифа изглежда животът в България е поевтинял между 200 и 400 процента за една година, защото толкова са свалени цените спрямо миналогодишната тарифа.

Девет милиона лева са заделени за имунопрофилактиката на животните за тази година, съобщават ветеринарите. Никой обаче не им е съобщил аргументи за драстичното намаление цените на услугите, които те предоставят на животновъдите. При тези цени, намалени в пъти, ветеринарите ще откажат да изпълняват държавната профилактична програма, а това ще създаде риск както за животните, така и за здравето на хората.

Друг много сериозен проблем, за който ветеринарите алармират, е, че държавата крие остри заразни заболявания сред животните. Едва през януари Агенцията по храните е признала огнище на туберкулоза в разградското село Лудогорци:

Всъщност по-притеснителното е, че реагирали животни колегите констатират още от 2012-а година, т.е. две години пълно мълчание по въпроса, докато накрая се стигна до там в една ферма да бъдат изклани 95 животни. В момента знаем за още 4 такива огнища на туберкулоза в страната. Те са в селата Липник, Тодорово и Голям извор, както и в село Бистрица, община Дупница. По-лошото от този факт е, че ние, практикуващите лекари на терен, нямаме никаква информация за случващото се.

Имунопрофилактиката у нас е пълен провал в момента и когато хората си купуват месо от магазина, те не могат да бъдат сигурни, че месото не е заразено с туберкулоза, например. Ветеринарите твърдят още, че е провалена и системата за идентификация на животните в България. Според тях уж в системата фигурират виртуални животни, като някой има интерес от това. Според практикуващите ветеринари, 3 % от животните в България не са обхванати от ветеринарно обслужване, т.е. никой не е наясно какво е здравното им състояние и по какъв начин стига месото им до магазина.

Лекарите са изпратили протестни предупредителни писма до всички институции, но досега нямат отговор. Ако ситуацията не се промени до 30-и юни, те започват протести и ще уведомят Европейската комисия за случващото се у нас.

Подробности по темата чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.