Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Жените пътешественички - дръзки, смели и най-вече - свободни

Снимка: Издателство "Вакон"

В света на големите женски пробиви, пътеки, изкачвания, преплувания и обиколки около целия свят, надникват от издателство “Вакон” в рубриката Радио кафе на път.  Сред жените, които се отличават със своя свободолюбив дух, изпъкват три велики пътешественички - Баба Гейтуд, Джесика Уотсън и Гертруд Бел.

Баба Гейтуд е една от вдъхновяващите жени. Интересно е, че времето, в което е живяла и възможностите, които са имали жените по това време, въпреки това тя прави нещо, което е сравнявано  изключително геройство и пример за саможертва“, казва Елеонора Гаджева от издателство “Вакон”.

Ема Гейтуд, както се казва тя, е една обикновена жена от малкото провинциално градче Галия, в щата Охай, САЩ. Омъжва се една на 19 години и е майка на 11 деца и 23 внука, а след това и правнуци. 

Историята ѝ започва в един лекарски кабинет в родния и град, където научава за пътеката на Апалачите, разлиствайки страниците на списание, докато чака и тогава за първи път разбира за това място, но не веднага решава да тръгне, а през 1955 г., когато е на 67-годишна възраст.
Тогава започва тази голяма разходка, обува си кецовете, използва завесата от банята вместо дъждобран, ушива една дънкова торба, която пълни с чифт прилични дрехи (за всеки случай) и със сухари, взима 200 долара, и тръгва.  

До този момент бабата никога не е правила дълги преходи, с изключение на разходките около родния си дом, докато се е опитвала да се отърси от физическия и психическия тормоз в брака си. Разходката ѝ из Апалачите продължава близо пет месеца и е дълга 3500 километра.   

Неписано правило по Пътеката на Апалачите е да се помага на хората, които вървят по нея, така след първите 1000 км., когато семейството и разбира, че е там, баба Гейтуд вече е очаквана на всяко следващо място. Най-неочаквано всъщност възрастната жена прави популярна позабравената пътека и затова е наричана “спасителката на Пътеката на Апалачите”.  

Австралийката Джесика Уотсън е друга дама, която привлича с пътешественическия си дух и с младостта си, защото е само на 16 години, когато преди 10 години прави околосветско пътешествие с ярко розовата си яхта за 210 дни, напълно сама. Мотивите ѝ да обиколи света са да опознае себе си.

Важно е да се отбележи, че Джесика прави пътешествието си без чужда помощ (на яхтата си има добри навигационни уреди и карти). Знанията, които има за подобно пътуване, е получила от семейството си, с което преди това са живели на яхта и са обикаляли Австралия.


В далечната 1868 г., във Викторианска Англия, е родена Гертруд Бел - наричана още Кралицата на пустинята или женският еквивалент на Лорънс Арабски. В това време ролята на жената се изчерпва с това да бъде добра майка и домакиня, но Гертруд Бел излиза от тези рамки. Една от причините за това е фактът, че е родена в заможно семейство и е първата жена, завършила “Археология” в Оксфорд.

През 1892 г. тя заминава за Персия, където нейният чичо е посланик и там се влюбва в Близкия изток, от където и започват пътешествията ѝ в тези страни, а по-късно става и агент на британското разузнаване.  Гертруд Бел е една от най-влиятелните фигури в региона и е сред хората, благодарение на които границите на държавите в Близкия изток са такива, каквито ги познаваме днес. Освен това има и много големи заслуги за археологията по тези земи.

Чуйте интересните истории за жените пътешественички в разговора на Ива Дойчинова с Елеонора Гадежва.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийски разкази - Радиоразходка по ул. Георги С. Раковски

Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..

публикувано на 19.07.25 в 16:00
Аспарух Лешников

Историята оживява - Аспарух Лешников, АРИи първа и втора

Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..

публикувано на 19.07.25 в 15:00
Борю Зевзека (в средата) с приятели

Адресите на любовта - Борю Зевзека

Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..

публикувано на 19.07.25 в 14:00
С Константин Драгов и Сана Драгова

Медитацията е начин да се чувстваме нормално

Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..

публикувано на 19.07.25 в 11:54

Киното е лесен път за предаване на култура

Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Одеон". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..

публикувано на 19.07.25 в 11:02

Мост между поколенията

Голямата маса: Градски дворове – Божидар Емануилов, зам.-кмет на "Оборище":  "Има най-различни работилници за деца и възрастни в един от дворовете, гаражна разпродажба в друг, жива музика. Градските дворове е изчезваща среда, тези, които сме израснали в центъра ги помним. Те са мост между поколенията. Има и хора, които негодуват заради ограничения..

публикувано на 19.07.25 в 10:11

Уличното изкуство дава свобода

Уикенд с „ Мале-мале“ – второ издание на мини фестивала в Южния парк, гост по този повод ни е Петринел Денев: "Програмата ни е малка, първото издание бе изцяло за деца. Хуморът е подходящ и за възрастните. Предвидили сме и уъркшоп за улична клоунада - така и ние започнахме с "Мале-мале". Уличното изкуство дава свобода - да пробваш, да..

публикувано на 19.07.25 в 10:00