Разгорещените политически страсти през тази седмица се дължат основно на партийната пропаганда и политическия пиар, станахме свидетели на символна политика, коментира пред БНР-Радио София Иво Инджов, експерт по политически комуникации:
"Решението за демонтажа на Паметника на Съветската армия (ПСА) дойде в момент , когато управляващите имат затруднения – „непартньоски“, но и външнополитически. Ако действието беше комуникирано добре предварително, страстите нямаше да се нажежат до такава степен."
Иначе, експертът отбеляза, че изпращаме година, в която се видя че "политиката е мръсно нещо". Политически сили, които мобилизираха гражданите в борба със статуквото, де факто се прегърнаха с него (ПП-ДБ с Борисов и Пеевски).
"Сглобката" беше оправдана с външнополитически заплахи и цели, както и с необходимостта да се спрат служебните правителства на президента Радев.
От „Продължаваме промяната“ заметоха основното нещо, заради което избирателите им гласуваха доверие – борбата с корупцията и отвоюване на държавата от политико-олигархични интереси.
„Да, сега те казват, че борбата ще продължи след промените в конституцията и съдебната реформа, но виждаме, че много от намеренията и заявките им се реализират половинчато, а за някои – съвсем забравиха“, изтъкна Инджов.
По думите му, ДПС беше привлечено за партньор с единствената цел да се постигне мнозинство, необходимо за промените в конституцията, но функциите му доста се разшириха.
От движението консумират власт, без да са в нея. Ролята на Делян Пеевски неимоверно много нарасна. ДПС действа в синхрон с ГЕРБ и непрекъснато рекетират ПП-ДБ с възможността във всеки момент да свалят правителството.
„Официално властта е на ПП-ДБ, но контролът се упражнява от ГЕРБ и ДПС“, резюмира Иво Инджов.
Той допълни, че от ГЕРБ ще използват ротацията да изконсумират властта, която след изборите им се полага. Ролята на ПП-ДБ във властта ще намалява.
Бъдещите процеси до голяма степен зависят от резултатите от евроизборите.
Ако ПП „Възраждане“ вземат доста гласове на тях, може да се стигне и до предсрочни парламентарни.
След последните местни избори ГЕРБ изгуби властовата хегемония в София, и то без да има сделка с ПП-ДБ.
Васил Терзиев тепърва ще трябва да се доказва като управленец.
Фактът, че няма избран председател на Столичния общински съвет, все още внася горчивина в победата на първите в местните избори.
Чуйте разговора на Лъчезар Христов.
Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..
Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..
Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..
Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..
Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Одеон". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..
Голямата маса: Градски дворове – Божидар Емануилов, зам.-кмет на "Оборище": "Има най-различни работилници за деца и възрастни в един от дворовете, гаражна разпродажба в друг, жива музика. Градските дворове е изчезваща среда, тези, които сме израснали в центъра ги помним. Те са мост между поколенията. Има и хора, които негодуват заради ограничения..
Уикенд с „ Мале-мале“ – второ издание на мини фестивала в Южния парк, гост по този повод ни е Петринел Денев: "Програмата ни е малка, първото издание бе изцяло за деца. Хуморът е подходящ и за възрастните. Предвидили сме и уъркшоп за улична клоунада - така и ние започнахме с "Мале-мале". Уличното изкуство дава свобода - да пробваш, да..