Чавдар Николов е известен карикатурист, художник. В предаването “Радиокафе“ той разказа за своята чисто нова книга “Премиерите на демокрацията“.
22-ма министър-председатели на България от периода 1989 -2024 г. е събрал той между страниците й. От Луканов до Главчев, с всеки нов министър-председател демокрацията има нова премиера.
Книгата-албум съдържа 229 карикатури и 24 разказа, напоени с неговия забележителен хумор.
"Тази книга е любопитен, но мой поглед върху нещата, които са ни се случили. Тя не изчерпва всички важни събития, акцентира върху по-веселата част от нашия живот", сподели Чавдар Николов.
Какво е общото между тези 22-ма премиери и разнолика ли е демокрацията при всеки един от тях?
“Премиерите носят и своята слава във времето, в което управляват, ако си спомняте Луканов беше човекът, който държеше „домовата книга на милионерите“ и мисля, че от това си отиде. Беров беше „премиерът на Мултигруп“, като се изразяваше служебният премиер Ренета Инджова. Иван Костов наричаха “командира“. На Борисов един зеленчук му е прякора, въобще всички от тях имат нещо, с което са популярни сред хората, които обичат да се присмиват. Както казва един британски карикатурист – по-добре да осмиваме своите политици, отколкото да им режем главите, имайки предвид времето на Френската революция“, изтъкна Николов.
И в някаква степен отбелязваме като положителен факта, че в България хората, които ръководят съдбините на демокрацията, са 22-ма, а в други държави по света, като Беларус или Русия, там са несменяеми, така че крива или права, нашата демокрация е демокрация.
“Положителното е, че ние сме европейци, но не съвсем. Обединяващото е, че всички случили се събития съществуват в книгата “Премиерите на България“ с над 248 страници, над 230 карикатури и над 20 разказа за всеки от тях. Разкази, които са се случили лично на мен или създадени от Петър Бойчев, мой колега, журналист, отбеляза авторът.
Продажбите на книгата вървят предимно в интернет, поради отказа на неколцина издатели да я издадат, поради което Чавдар Николов и приятели се заемат с издаването й, поясни самият той пред Даниел Ненчев. Разговора може да чуете в звуковия файл.
Пред сериозни проблеми е изправен ПП "Витоша“ 90 години след създаването си. Това стана ясно по време на конференция, организирана от Съюза на архитектите в България на тема "Витоша-време е за решения“. Без автомобил паркът е труднодостъпен, а транспортната и водната инфраструктура са в тежко състояние. Остарели са местата за отдих,..
Асоциацията за иновации, бизнес услуги и технологии в България (AIBEST) представи Годишния си доклад за 2024 г. Данните показват добра позиция на страната ни в индустрията на знанието в Югоизточна Европа. Около 104 400 души са заети в бранша, като секторът отбелязва почти 11% ръст в приходите за 2023 г., каза пред Радио София Илия Кръстев -..
Новата книга на Петя Кокудева “Колелото на Кинан. 19 вълнуващи истории на деца бежанци” засяга актуалната и значима тема - тази за другостта. Зад кратките истории стоят имената и съдбите на истински деца от бежанските центрове в България. Авторката се среща с деца на бежанци, както и непридружени деца, които са в страната ни без роднина, но част от..
В края на мандата си американският президент Джо Байдън помилва 39 американци, осъдени за престъпления, в които не e имало насилие и намали присъдите на около 1500 други. Според Белия Дом това е най-мащабното помилване и намаляване на присъди извършено за един ден, което се случва малко след като Байдън помилва сина си Хънтър. Някои от помилваните..
"Поезия в метрото" е инициатива на Полския институт в България. Тя събира и другите културни институции в посолствата на страните - приятели на България и ги обединява чрез задачата да открият произведения от техни водещи поети и да ги аранжират върху пана в метрото. "Когато започнахме, искахме да представим не толкова секси и лековатите теми..
Специалният приз „Рицар на истината”, който се връчва от Българския хелзинкски комитет и е част от наградите “Човек на годината”, беше присъден на Антикорупционен фонд поради приноса им в изобличаването на действията и бездействията на прокуратурата по разследването „Осемте джуджета“ и за дългогодишната си дейност по осветляване на мащабни корупционни..
В международния ден на тангото, 11 декември се срещнахме с Камелия Тодорова – танцьор по кизомба и танго. “В България се практикуват различни видове танго. При мен то беше като вариант за социални танци, започнах да танцувам салса, малко бачата, след това преминах на кизомба, която много хора наричат анголско танго и в някакъв момент,..