Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Три жени говорят за "Три сестри"

Снимка: Арт Къща

В предаването “Добър вечер, София“ гостуват две забележителни жени -  д-р Багряна Попова – дългогодишен преподавател по театрално изкуство, която от много време живее и работи в Австралия, многократно отличавана с номинации и награди за своята режисьорска работа. Посрещнахме и Валерия Вълчева, която е режисьор на спектакъла “Три сестри“, който вече имаше своята премиера в началото на тази седмица.

"Всъщност, ритуалната дата, заради която направихме премиерата, беше 2 март, защото тази година на тази дата се падна Сирница, в християнския календар известна още като Прошка, Заговезни, има и други названия. На този ден се случват второ и трето действие на Пиесата по Антон Павлович Чехов “Три сестри“, разкри режисьорът Валерия Вълчева, която всъщност е автор и на драматургичния вариант, на превода и режисурата на представлението, както и на сценографията.

"Ние играем в къща. Което е естествената среда на този спектакъл, защото действието,  според Чехов, се развива в къщата на трите сестри, така че бяха добавени само сценографски елементи към къщата. В момента това е Арт Къща в София,  едно гостоприемно място, където за наша радост бяхме поканени да направим този спектакъл. Що се отнася до концепцията, поканена е и публиката да бъде заедно с артистите в естествения декор на спектакъла", посочи тя. И допълни:

"Каним нашата публика в част от действието, да разгледа, да влезе в стаите на всяка една от сестрите и след това ги съсредоточаваме в хола, но действието продължава навсякъде, те чуват звуци от другите стаи и могат да си представят как изглеждат, когато вече не са в тях".

Целта на екипа в поставянето на пиесата "Три сестри" е да надскочи клишетата, представяйки я на публиката по един разчупен, естествен начин.
На сцената дори липсва добре познатият за онова време  руски самовар.

Д-р Багряна Попова – ментор на творческа лаборатория Драма Лаб, която пък през март ще представи различни от театралните разновидности на интерпретации, приветства режисьорското решение за спектакъла.

“Много е хубаво и е чудесно съвпадение. От 2014 година в Австралия по този начин представям пиесата “Вуйчо Ваньо“. Поставяла съм и “Чайка“ и това наистина е вълшебно, защото по този начин публиката влиза в живота на пиесата и няма разделение между актьори, персонажи и публика. Човек изживява пиесата по съвсем друг начин, непринудено, живо".

Попова разказа, че мястото, което е свързано с Драма Лаб, неведнъж е било сцена на театрални импровизации.

"През 2023 година, репетирахме една седмица „Вуйчо Ваньо в Кривина“ - проект, който поставих в родното село на баща ми до Дунава, с копродуцент Емона Илиева и Николина Харизанова – председател на Арт Къщата – място заредено с хубава творческа енергия и потенциал, за така наречения имърсив театър", сподели тя.

Как животът я е отвел в Австралия едва 8-годишна?
"Цялото ми образование от трети клас нататък премина в Австралия. Там се определих като човек на изкуството, влязох в академия, завърших и цялата ми кариера е протекла там, с една шепа прекрасни изключения тук, в България, където съм имала възможност да работя с чудесни колеги артисти  - Възкресия Вихърова, Валентин Ганев, Петя Миладинова, доц. Ася Иванова – много прекрасни, чудесни хора.  В продължение на над 30 години професионална работа, само няколко проекта съм реализирала в България“, коментира Багряна Попова.

  • Драма лабораториите, които тя ръководи, са насочени най вече към актьорите.
    През март ателиетата са свързани и протичат в два модула, единият от които е наречен “Интимни монолози“, а другият - “Създаване на собствено соло“.

Още подробности за различните творчески особености в имърсив театъра чуйте в разговора на Яна Спиридонова с двете дами.

Снимка Роман Михайлов

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Долината на здравето

Радиокафе днес се излъчва от величествения Костенски водопад . Йордан Ангелов ,   кмет на Община Костенец е пръв наш гост и първите му думи са за проектите, по които работи общината, без да се забравят разбира се, и предизвикателствата и решенията: "Водят ме в Копривщица, Панагюрище, рецитирам за да обича и пази България" (Петър). "Четяхме..

публикувано на 20.07.25 в 12:00

Софийски разкази - Радиоразходка по ул. Георги С. Раковски

Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..

публикувано на 19.07.25 в 16:00
Аспарух Лешников

Историята оживява - Аспарух Лешников, АРИи първа и втора

Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..

публикувано на 19.07.25 в 15:00
Борю Зевзека (в средата) с приятели

Адресите на любовта - Борю Зевзека

Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..

публикувано на 19.07.25 в 14:00
С Константин Драгов и Сана Драгова

Медитацията е начин да се чувстваме нормално

Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..

публикувано на 19.07.25 в 11:54

Киното е лесен път за предаване на култура

Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Одеон". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..

публикувано на 19.07.25 в 11:02

Мост между поколенията

Голямата маса: Градски дворове – Божидар Емануилов, зам.-кмет на "Оборище":  "Има най-различни работилници за деца и възрастни в един от дворовете, гаражна разпродажба в друг, жива музика. Градските дворове е изчезваща среда, тези, които сме израснали в центъра ги помним. Те са мост между поколенията. Има и хора, които негодуват заради ограничения..

публикувано на 19.07.25 в 10:11