Тя съдържа архивни снимки и документи, чрез които посетителите ще имат възможност да се запознаят отблизо с дейността около формирането на тези първи музикални състави в България.
В предаването “Радиокафе“ Стефани-Вели Радева разказа повече за това, което можем да видим в изложбата.
“Както подсказва името й, изложбата е посветена на историята на Гвардейския оркестър, на първите капел майстори, първите музиканти, пристигнали от Чехия в освободена България, които успяват да наложат европейските музикални традиции у нас и да обучат първите ни професионални музиканти".
"В експозицията са поместени и данни за първия написан химн от първия капел майстор Йозеф Хохола, за първите записи на грамофонни плочи още от началото на 20 век, които в момента се пазят в Златния фонд на Българското национално радио. Гостите могат да се запознаят с първите нотни сборници, както и с данни за създаването на първия Държавен джаз оркестър и Царския симфоничен оркестър, днешната Софийска филхармония, които водят началото си именно сред редиците на гвардейскиге музиканти“, посочи Стефани Вели-Радева и допълни:
“Темата изглежда да е тясно музикална, историческа, или военна, но напротив - дотолкова, доколкото цялото общество познава Гвардейския представителен духов оркестър, неговата протоколно церемониална и концертна дейност, малцина са запознати с неговата история, така че настъпи този момент да се видят приносът, дейността и значимостта на този състав за цялото формиране на българската музикална култура.“
Кои са личностите, с които свързваме началото на Гвардейския оркестър и изобщо на музикалните състави в България, с какво се отличават тези хора, в предвид едно безкрайно желание за развитие на младата държава?
“Историческият период, който разглежда изложбата, датира от Освобождението до 1944 година. В този период Гвардейският оркестър се създава с височайшия указ № 112 от 1892 година на княз Фердинанд. Оттогава първият капелмайстор Йозеф Хохола, започва да развива дейността и бива признат и за български гражданин, което може да се види от документите поместени в изложбата. Следват капелмайсторите Алойс Мацак, свързан с първите записи на грамофонни плочи, маестро Георги Атанасов, който е основоположник на българското оперно изкуство - със своите опери “Гергана“, “Цвета“ той има огромен принос, както за развитието на Гвардейския оркестър, така и в жанра "опера“. Следват Тодор Хаджиев, Константин Михайлов, Никола Цонев - капелмайстори през този период. С тези личности и тяхната дейност, ще могат посетителите на изложбата да се запознаят“, разкри още Стефани-Вели Радева.
Изложбата може да се види от 17 до 31 юли 2025 година.
Чуйте повече откъде са почерпени изворите на знание за тази част от българската история представена от експозицията “Гвардейският оркестър и формирането на културния и музикален живот в столицата и страната“ и още аспекти от разговора на Боян Бочев в звуковия файл.
Снимки с кадри от изложбата: Христина Иванова.
Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..
Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..
Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..
Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..
Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Одеон". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..
Голямата маса: Градски дворове – Божидар Емануилов, зам.-кмет на "Оборище": "Има най-различни работилници за деца и възрастни в един от дворовете, гаражна разпродажба в друг, жива музика. Градските дворове е изчезваща среда, тези, които сме израснали в центъра ги помним. Те са мост между поколенията. Има и хора, които негодуват заради ограничения..
Уикенд с „ Мале-мале“ – второ издание на мини фестивала в Южния парк, гост по този повод ни е Петринел Денев: "Програмата ни е малка, първото издание бе изцяло за деца. Хуморът е подходящ и за възрастните. Предвидили сме и уъркшоп за улична клоунада - така и ние започнахме с "Мале-мале". Уличното изкуство дава свобода - да пробваш, да..