Масови улични протести на опозицията и блокади на основни пътни артерии от полицията белязаха живота във Венецуела през последните две седмици.
Днес опозицията в страната изглежда по-обединена от всякога и настоява за няколко основни неща: избори през 2017 г., освобождаване на политическите затворници, зачитане на конституцията, създаване на хуманитарен каналза доставка на хранителни продукти и медикаменти. До размириците от последните дни се стигна след като Върховният съд на Венецуела обяви решението си да изземе функциите на законодателната власт от парламента, мнозинството в който от януари 2016 г. е съставено от опозицията, и да лиши депутатите от имунитет. Действията на съда, окачествени като държавен преврат, предизвикаха бурни реакции в страната и извън нея. Организацията на американските държави призова венецуелското правителство да възстанови конституционния и демократичен ред в страната. Перу, Колумбия, Уругвай, Бразилия, Аржентина и Чили отзоваха посланиците си от Каракас. Венецуелският президент Николас Мадуро окачестви тази реакция като истерична кампания на нетолерантната десница в региона. Към призивите за ненасилие се присъедини папа Франциск.
Неочаквано остра критика дойде дори от главния прокурор на страната Луиса Ортега, отявлена привърженичка на чавизма - венецуелския вариант на социализма. В крайна сметка, подложен на натиск, съдът отмени решението си, но лавината бе провокирана и народът излезе на улицата. Някои експерти сравниха решението на Върховния съд на Венецуела за изземване на функциите на парламента и потъпкването на принципа за разделение на властите с преврата от 1992 г. в Перу, организиран от тогавашния президент Алберто Фухимори.
Венецуелският политолог Иво Ернандес от Мюнстерския университет в Германия коментира ситуацията:
Във Венецуела решението беше взето от Върховния съд. Но как се стигна до това решение? Върховният съд е в ръцете на хора, близки до президента. Знаете, Венецуела изживява тежка икономическа криза. През последната година Върховният съд си позволява постоянно да атакува Парламента с много спорни решения. Това се случва в резултат на финансовите проблеми, с които се сблъсква Николас Мадуро, който търси възможности да намери средства чрез създаването в петролния пояс на река Ориноко на смесени предприятия с чужди компании, сред които, се предполага, и руски. За да стане възможно това, е необходимо одобрението на парламента. Със своето Решение № 156 от март тази година Върховният съд отмени необходимостта от одобрение на правителствените решения от страна на Парламента. По този начин се игнорира волята на парламента и той губи ролята си на орган на властта. Разбира се, това е държавен преврат, тъй като в момента народът не може да изрази волята си чрез своите избраници в парламента.
Според него проблемът в случая е икономически. Венецуела е една богата страна, която умира от глад.
Още по темата можете да чуете в звуковия файл.