Има хора с вълшебна съставка, нали? Някои от тях с удоволствие допускаме в приятелския си кръг, други красят обществения живот. Където и да се намират, те ни се отразяват добре. Веднага бият на очи с усмивка, открит поглед и изправена стойка. Специалисти твърдят, че тези три елемента са нещо като визитка на успеха.
Влиза усмихнат, самоуверен и уважаващ себе си човек. Където и да е. Харизмата му моментално сякаш грабва микрофона и с мощен глас се провиква: „Насам! Погледнете! Ето ме! Аз съм тук и съм супер!“
Но думата ми не е за тези хора, в които замечтано се взираме с желанието някой ден да сме като тях, да излъчваме победа. Не. Думата ми е за фалшификатите. Просто през последните години вдъхновители и мотиватори неволно съдействат за производството на симуланти. Не ме разбирайте погрешно! Чудесно е това, че хората се учат да се държат мило и добронамерено, но има една важна подробност и тя е в автентичността.
Днес, например, трябваше да реша дали да си купя един костюм, или не. Според рок звездата на успешния бизнес, която ме консултираше в магазина, задължително трябваше да си тръгна с този костюм, иначе щях да съм живяла напразно, толкова хубаво ми стоял. Жената беше супер, но нямаше представа, че аз действително гледам в огледалото и ако там има зелен слон на райета, виждам зелен слон на райета, а не розови облачета над ягодови полета. Така че не й се получи, въпреки решимостта да продаде стоката. В този случай не се сърдя.
Но друг разговор ме провокира да отворя дума за фалшификатите.
Има едни мили хора, които красиво опаковат мрънкането си, завързват му подходяща панделка и толкова много харесват продукта, че самите те започват да вярват в него.
Преди малко изслушах сърцераздирателно оплакване в стил „ако не беше този ужасен човек, сега нямаше да се свивам в малка квартира, а щях да имам два собствени апартамента в Милано“. Именно това ме провокира да споделя мнение. Защото повечето от нас са били в сходно положение - да съжаляват за неща, които са направили, или по-скоро не са имали смелост да направят. Понякога дори набираме инерция в мрънкането. Нали си спомняте класическата отправна точка: „Ако не беше Хикс, всичко щеше да е перфектно! Щях да постигна велики неща!“?
Отговорът е само един: „Ако си искал, си щял!“.
Сигурна съм, че трябва да има преформулиране, защото колкото и симпатичен да е човекът, който мрънка, той всъщност се самозалъгва, а следователно: постъпва зле. Първо - към себе си и след това – към останалите, които са принудени да го слушат. И колкото добре да е опаковано и елегантно поднесено, мрънкането прави средата нездравословна.
Талантливи хорове от мърморковци... Първи, втори, трети глас... И симфоничен оркестър – за разкош. Това дава старт и на нагласи, благодарение на които се преборихме за култовото второ място в топ 5 от най-песимистичните държави. Ама никак не ни се получава добре с този индекс на надеждата!
Лесна работа е да сме наясно, че никой, освен нас, не носи отговорност за нашите решения и постъпки.
Осъзнавайки го, даваме възможност на себе си да пробваме неща и да имаме самочувствието, че сме го направили. А това увеличава шансовете да бъдем и да срещаме симпатични хора с вълшебна съставка. Онази, от която зависят надеждата, оптимизмът и успехът.
За първи път бе връчена награда на името на доц. д-р Милена Кичекова – основател на „Varna Spaghetti Engineering“ За десета година Варненският свободен университет „Черноризец Храбър“ се превърна в център на креативността и иновативното мислене сред бъдещите инженери и архитекти, които участваха в десетото издание на международното..
Всяка година на 1 декември светът отбелязва борбата с ХИВ/СПИН . Тази година денят и свързаните с него събития преминават под обявеното от Обединената програма на ООН за СПИН (UNAIDS) мото „Да премахнем неравенствата. Да спрем СПИН. Да победим пандемиите“. За първи път този ден е отбелязан през 1988 година. Тогава Световната здравна организация ,..
Варненският свободен университет „Черноризец Храбър“ проведе днес десетото издание на международното състезание за креативни умения „Varna Spaghetti Engineering“. Състезанието се организира от катедра „Строителство на сгради и съоръжения“ в Учебно-спортния комплекс на университета и представи чрез спагети и силикон едни от най-интересните..
За българите Св. Апостол Андрей Първозвани е много тачен светец, избиран в миналото за семеен покровител. Има сведения, че апостолът е проповядвал и по днешните български земи. Почитали го и българите, които се преселили в Италия през VII в., отбелязват някои историци. На 30 ноември своя имен ден честват Андрей, Андрея, Андриан, Андриана, Първан..
Тази събота и неделя в крайморския град Шабла ще се проведе фестивалът „Вятър – птици - море“, който е част от проекта „Шабла и птиците“. Фестивалът е посветен на богатото птиче разнообразие в района на Приморска Добруджа и е вторият за годината след проведения в края на лятото „Фестивал на хвърчилата“. Какво да очакват в двата почивни дни жителите..
Варненският куклен театър постави нов спектакъл "Горделивият гъсок". Втората премиера е тази събота от 11 часа. Автор на текста е директорът на кукления театър Вера Стойкова, създала драматизацията по приказка на Владимир Сутеев "Що за птица е това?". "Аз съм от онези възрастни, които обичат да четат приказки. Това, което ме поразява в приказката..
Бежанската вълна от Украйна е довела до повишаването на чуждестранните инвестиции от тази страна на имотния пазар във Варна. Най-сериозен интерес има към търговските обекти. Това каза за Радио Варна брокерът Юлия Хвърчилкова. Наблюдава се отлив от страна на западните пазари и по-конкретно от немския. Интерес към селските имоти пък има..