Ето ни и нас след избори. Всъщност правим хиляди избори през живота си. Защо тези да са нещо различно? Сега няма да потъвам в мъдрост и да ви замервам с бисери. В крайна сметка всички гледахме един спектакъл, всеки забеляза каквото желаеше да забележи и повярва в това, в което искаше да вярва. Както винаги, изгревът след избори е също толкова красив и вълнуващ, колкото бяха изгревите преди това и колкото ще бъдат всички следващи.
Наясно сме, че процесът на превръщане на политиците и техните партии в това, което са, се определя от наличните възможности. Така че, да заклеймяваме някого, че се прехвърля от партия в партия, да осмиваме друг за постъпките и думите му, да критикуваме повярвалите... едва ли са полезни ходове. Възможно е било - направили са го. Ако бяхме създали обстоятелства на невъзможност, вероятно много неща нямаше да се случат във вариантите, в които ги наблюдаваме и преживяваме през последните години. Но както се казва, на политиците отдавна всичко им е ясно, а електоратът години наред не спря да изяснява какво ли не и вечно е в колебания по отношение на същината, все си създава някаква допълнителна илюзия. Толкова по въпроса.
Късно вечер след предизборна обиколка един политик почукал на случайна врата, окрилен от идеята да провери как я кара народът. Когато му отворили, започнал с въпроса:
- Тук ли живее избирателят Хикс?
И получил озадачаващия отговор:
- Е, живее е доста силно казано.
С това той приключил проучванията, още преди да ги е започнал. Сторило му се някак по-здравословно.
Политика – бизнес като всеки друг. Политик – професия като всяка друга. Опасявам се, че ако някои от хората, които наблюдавахме през отминалата кампания бяха не политици, а да речем кондуктори в градския транспорт, дори шофьорите щяха да си купуват билетчета. Но това е друга тема и ако всичко предстоящо отново ни изненада, бихме изглеждали като онази солидно почерпена домакиня, която три часа се взирала в пералнята и обяснявала как романтично танцуват вълните... И така - до финалната центрофуга.
Другият вариант е да подходим към предстоящото като реалистични оптимисти. Какво точно е това? Онова нормално състояние, в което виждаме прословутата чаша наполовина пълна и наполовина празна, каквато всъщност е. Нищо, че са ни учили, че начинът, по който виждаме въпросната чаша, ни поставя от едната страна – или от добрата, или от лошата. Учили са ни, че е важно каква версия градим: дали някой долива в чашата, или отпива от нея.
Според мен никак не са на грешен път хората, които смятат, че версията на политика е предимно тази: каквото и да е било досега с чашата, ние ще я напълним и задължително ще бъде хубаво. Чухме го за пореден път и за пореден път много се надяваме поне част от обещанието да се получи в действителност. Онази част, в която ще напълним чашата... Не се знае с какво и всъщност изобщо не е ясно дали ще бъде хубаво... Ще поживеем, ще видим.
Дотогава май не ни остава друго, освен да съчетаваме положителното отношение на оптимиста с критичния поглед на песимиста? Защо? Първо: не се сещам какво друго бихме могли да правим. И второ: подобно съчетание е довело доста хора до повече успехи и радост във всекидневието, а всеки от нас има нужда от успехи и радост.
Това е. Бъдете здрави и доволни от избора си! Желая ви хубава седмица, хубав месец и хубав живот!
За първи път бе връчена награда на името на доц. д-р Милена Кичекова – основател на „Varna Spaghetti Engineering“ За десета година Варненският свободен университет „Черноризец Храбър“ се превърна в център на креативността и иновативното мислене сред бъдещите инженери и архитекти, които участваха в десетото издание на международното..
Всяка година на 1 декември светът отбелязва борбата с ХИВ/СПИН . Тази година денят и свързаните с него събития преминават под обявеното от Обединената програма на ООН за СПИН (UNAIDS) мото „Да премахнем неравенствата. Да спрем СПИН. Да победим пандемиите“. За първи път този ден е отбелязан през 1988 година. Тогава Световната здравна организация ,..
Варненският свободен университет „Черноризец Храбър“ проведе днес десетото издание на международното състезание за креативни умения „Varna Spaghetti Engineering“. Състезанието се организира от катедра „Строителство на сгради и съоръжения“ в Учебно-спортния комплекс на университета и представи чрез спагети и силикон едни от най-интересните..
За българите Св. Апостол Андрей Първозвани е много тачен светец, избиран в миналото за семеен покровител. Има сведения, че апостолът е проповядвал и по днешните български земи. Почитали го и българите, които се преселили в Италия през VII в., отбелязват някои историци. На 30 ноември своя имен ден честват Андрей, Андрея, Андриан, Андриана, Първан..
Тази събота и неделя в крайморския град Шабла ще се проведе фестивалът „Вятър – птици - море“, който е част от проекта „Шабла и птиците“. Фестивалът е посветен на богатото птиче разнообразие в района на Приморска Добруджа и е вторият за годината след проведения в края на лятото „Фестивал на хвърчилата“. Какво да очакват в двата почивни дни жителите..
Варненският куклен театър постави нов спектакъл "Горделивият гъсок". Втората премиера е тази събота от 11 часа. Автор на текста е директорът на кукления театър Вера Стойкова, създала драматизацията по приказка на Владимир Сутеев "Що за птица е това?". "Аз съм от онези възрастни, които обичат да четат приказки. Това, което ме поразява в приказката..
Бежанската вълна от Украйна е довела до повишаването на чуждестранните инвестиции от тази страна на имотния пазар във Варна. Най-сериозен интерес има към търговските обекти. Това каза за Радио Варна брокерът Юлия Хвърчилкова. Наблюдава се отлив от страна на западните пазари и по-конкретно от немския. Интерес към селските имоти пък има..