На научна конференция в Българската академия на науките (БАН) директорът на Исторически музей – Балчик Радостина Енчева представи темата "Историческите възстановки като метод на възпитание и приемственост между поколенията. Живата история на Добруджа". Публикацията обхваща всички исторически възстановки, които са се провели в Балчик през последните две години по музейните проекти "Музеят като образователна среда" и "С България в сърцето". Тя ще бъде включена в научен сборник на Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН. Проектът е насочен към децата от детските градини до 16-годишни, а освен участниците и публиката, се свързахме с български училища в чужбина, които да гледат възстановките онлайн, обясни директорът на музея.
Възстановките са съсредоточени към достоверно представяне на ритуали, обреди и обичаи. Имат символно значение за формирането на днешното историческо възпитание и са насочени предимно към подрастващото поколение, като правят по-достъпно разбирането на децата за миналото, а провокираният интерес улеснява процеса на запомняне. Образователните програми на балчишкия музей показват, че тези институции имат свой собствен път в реконструирането на миналото и своя образователна задача - формиране на ценностно, емоционално отношение към културното наследство, убедени са от екипа на Исторически музей – Балчик. Те благодарят на партньорите си: Национален военен университет "Васил Левски" - Велико Търново, група за народни обичаи "Живи корени" към НЧ "Свобода-1897" с. Гурково, НЧ "Паисий Хилендарски - 1870", детска градина "Здравец" и други.
За Гергьовден е следващата възстановка, с участието отново на групата от Гурково и деца от детските градини. Мястото е Етнографската къща с начало 12,00 часа, на 5 май. През юни проектът „С България в сърцето“ ще завърши с пресъздаването на добруджанска сватба.
Всички заснемания на ритуалите са качена на фейсбук групата и в youtube канала на музея, където са достъпни за всички. Те ще послужат за създаването на филм.Община Варна издаде разрешение за разполагане на 20 шатри на изложението „Алея на книгата“ в центъра на града - пешеходната част на бул. „Княз Борис I“. Събитието, което традиционно се провежда в началото на август, ще бъде подкрепено и финансово от общината чрез бюджета на дирекция „Култура и духовно развитие“, съобщиха от общинския пресцентър...
Варненският драматичен театър „Стоян Бъчваров“ учредява в края на септември свой международен фестивален форум. Първото издание на Международния черноморски театрален фестивал (МЧТФ) ще се проведе в морската столица от 24 до 28 септември. Фестивалният слоган „Театърът се вълнува“ търси асоциативно емоционален паралел между изкуството и морето...
Констелационен театър "Звездни хора" гостува във Варна с представлението "Искам, но Трябва" на 19 юли в Арт салона на Радио Варна. В него през играта на Аватари, се разкриват вътрешните драми на Човека, които изпиват енергията му. За петима души от публиката, избрани на случаен принцип, ще бъдат изиграни пет етюда, в които чрез езика на тетралната..
Концертът „Разходка из Виена“ ще бъде представен на 19 юли, събота, от 18 ч. в Градската художествена галерия „Борис Георгиев“. Организатор на събитието, което събира на варненска сцена двете талантливи пианистки с успешна концертна и преподавателска кариера в САЩ и Европа - Венета Нейнска и Пепрон Пилибосян , е Общоарменският благотворителен съюз..
Във Варна е подредена финалната изложба от 18-ия Международен фотографски салон. Най-силните и въздействащи творби са показани на пана в пространството между Фестивалния и конгресен център и сградата на бившия хотел „Одесос“. Или с други думи - площад „Антон Новак“. Днес е официалното откриване. Присъдени са 121 награди – индивидуални и..
„Тютюн“ – най-гледаната постановка на Варненския драматичен театър, удостоена с Награда Варна за 2022 г., излиза на откритата сцена на Летния театър на 1 септември. Калин Врачански е в ролята на Борис Морев, а Александра Майдавска талантливо изгражда образа на Ирина в разтърсващия и чувствен спектакъл за невъзможната любов на фона на жестокостта на..
122 години от избухването на Илинденско-Преображенското въстание ще бъдат отбелязани на 19 юни във Варна. Програмата започва в 10 часа в парка на район "Аспарухово" с официално откриване и заупокойна молитва и продължава с фолклорна програма. Организатори на събитието са Македонското културно-просветно дружество "Гоце Делчев" и Регионалното тракийско..